EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kottershof (Kottershof) - Kottershof

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Dnes již zcela zaniklá osada Kottershof ležela v nadmořské výšce 650 až 700 m v severní části Doupovských hor, jihovýchodně od bývalé obce Tocov ve Vojenském újezdu Hradiště.

Ve středověku zde zřejmě stávala ves, uváděná roku 1546 u panství Doupov jako Chottersdorf. Tehdy všes spolu s vesnicemi Tocov, Petrov a polovinou městečka Doupov koupil od bratrů Mašťovských Hugo z Leisneku. Tím opět spojil od roku rozdělené panství Doupov. Roku 1563 byla ves uváděna znovu ve výčtu majetku panství Doupov: „…mit Dorfen Kottersdorff, Toczau…“. Někdy na počátku 17. století, snad během třicetileté války, však ves zanikla. Nejpozději ve 2. polovině 18. století byl na jejím místě postaven poplužní dvůr Kottersdorf a několik roztroušených domků. Dvůr byl součástí Tocova a víska však patřila k Tunkovu. Roku 1787 uvádí Schaller u panství Klášterec ves Tunkov již i s poplužním dvorem Gottershof, kde poté poddaní z Tunkova většinou robotovali. V roce 1850 se stal Kottershof osadou Tunkova, v letech 1868-1908 byl spolu s Tunkovem osadou Martinova, poté opět osadou samostatného Tunkova. Zdejší děti však chodily do školy v Tocově, přestože do Tunkova vedla úzká, ale strmá silnička. O víkendech býval Kottershof oblíbeným výletním místem obyvatel Tunkova. Na Kottershofu stával výletní hostinec „Jägerheim“ Rudolfa Klotze čp. 25 (Tunkov), u kterého byl po 1. světové válce postaven venkovní taneční parket. Dům spravovala dcera Anna Klotz. Dále zde bývala hospodářská usedlost rodiny Sacher a nadále poplužní dvůr. V roce 1930 žilo v Kottershofu 19 obyvatel. Posledním držitelem poplužního dvora Kottershof byl Josef Tobisch, otec tří dětí, který byl spolu se svou ženou a svým 24letým bratrem dne 2. června 1945 Čechy zastřelen. Tehdy byla zastřelena také čtyřčlenná rodina Sacher. Jejich sotva 2-roční dítě bylo o rok později nalezeno v jámě na hnůj. Dne 5. června 1945 byl v Tocově zastřelen majitel hostince Rudolf Klotz. Po začlenění oblasti do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště na počátku 50. let 20. století byla postupně zástavba bývalé osady zbořena.
zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/

Eingegeben: 15.2.2011Kommentar und weitere Informationen


upřesnění [buláček 16.10.2012 19:34] | Reagieren
jen k prvnímu řádku-ne jihovýchodně od Tocova ale severovýchodně.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 39 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist