EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Neue Fugau (Nový Fukov) - Rodák - významný horolezec a spisovatel

Beigetragen: Milan Gruber Bouška


Rodák Rudolf Kauschka
Významný liberecký horolezec a spisovatel německého původu Rudolf Kauschka (2. 10. 1883 Fugau - 2. 4. 1960 v Kemtemu), se nesmazatelně zapsal do historie nejenom severočeského pískovcového lezení, kde po něm zůstala řada úžasných prvovýstupů, např. v r. 1906 jako první stanul na Dračím zubu na Hrubé skále. Narodil se v dnes již zaniklé severočeské obci Fugau (Fukov).

Nepochybně nejznámějším členem sekce Reichenberg byl liberecký básník a propagátor horolezectví, spisovatel Rudolf Kauschka (2. 10. 1883 - 2. 4. 1960). Proslul jako známý prvovýstupce počátku minulého století působící v severočeských pískovcích, saském Švýcarsku, Lužických horách. Později působil i v Alpách, kde rovněž absolvoval řadu výstupů i prvovýstupů. Aktivně lyžoval, velmi dobrých výsledků dosahoval v běžkařských závodech a mj. se stal v r. 1914 prvním mistrem Evropy v jízdě na saních (v roce 1928 vicemistr). V Jizerských horách je na jeho počest pojmenována Kauschkova věž, v Alpách 2 903 m vysoký vrchol a pochopitelně jeho jméno nese (nebo se používá) i pro mnoho jeho cest. V padesátých letech se odsunutý český Němec Rudolf Kauschka přičinil o obnovení sekce Reichenberg při OEAV.

V roce 1924 však dal liberecký alpenverein dohromady prostředky, které mu umožnily uvažovat o zřízení nové alpské základny. Nakonec se podařilo vybrat ve Vysokých Taurách vhodné místo obklopené často dosud nezlezenými třítisícovkami v tzv. Bachlenke, u jezera Bodensee ve výšce 2 586 m. Ještě na počátku léta téhož roku zahájili podle plánů stavitele Bruna Pietsche stavbu, a pod vedením Ferdinanda Czastky a Emmericha Soutscheka byla během dvou sezón zbudována další, dodnes sloužící horská chata tzv. Nová Liberecká chata (Neue Reichenberger Hütte). Ta byla do provozu slavnostně uvedena 26. června 1926.

Dalšího rozmachu sekce dosáhla ve třicátých letech minulého století, kromě dalších stavebních úprav ve své chatě v roce 1935 pořídila pod alpským Hochkönigem další objekt, Rupertihaus, jako vlastní středisko lyžařských sportů. I tento, již druhý rozmach Reichenberg sekce však zmařila válka, po jejímž skončení sekci bezmála definitivně rozprášil odsun, který se týkal i většiny válku přeživších německých horolezců. Nejvíc zbylých členů se však soustředilo v Rakousku kolem spisovatele a legendárního severočeského „pískaře“ Rudolfa Kauschka. V r. 1951 byla v rámci velké sekce OEAV Edelweiss založena liberecká skupina, a v roce 1953 obnovena při OEAV sekce pod původním názvem, tedy Reichenberg, která v r. 1957 získala zpět do svého vlastnictví i Neue Reichenberger Hütte, kterou postupným zvelebováním přivedla až k současnému pohodlnému a ekologickému standardu mezi rakouskými horskými chatami.
zdroj: http://www.horolezeckaabeceda.cz/aktualita.php?id=249

Eingegeben: 6.8.2011Kommentar und weitere Informationen


Rudolf Kauschka [Jakub Turek 1.3.2018 11:32] | Reagieren
Obsáhle o Rudolfovi Kauschkovi se zřetelem k horským sportům zde: http://www.horydoly.cz/horolezci/rudolf-kauschka-vzor-vsech-horolezcu.html

Více o Kauschově životě na české Wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Kauschka
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 66 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist