EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Peklo (Peklo) - Pekelský mlýn

Beigetragen: Jan Pavlica

První zmínka o mlýnu je z období kolem roku 1685. Mlýn byl častokrát neobydlený, například v roce 1695 nebo v roce 1869 (mlynář buď zběhl nebo byl v hospodářském úpadku). Mlýn delší dobu provozovala rodina Markova. V období kolem roku 1870, byl mlýn přestavěn na papírnu, kde se vyráběl nepískovaný papír, lepenkový papír, který se v jiném závodě napouštěl dehtem a pak se používal jako krytina na střechy. Kolem roku 1908 papírna po požáru zanikla a pak tam už bydleli jen dva panští hajní.
V pozdější pekelské hájovně bydlel od roku 1939 hajný Emil Hladík, který se zapojil do protinacistického odboje ve II. sv. válce a působil v odbojové organizaci s názvem Rada tří (označovaná také R3), která byla v letech 1944–1945 největší odbojová organizace na území protektorátu, politickým zaměřením byla demokratická, nekomunistická. Emil Hladík na hájovně ukrýval jednoho z vedoucích, a to osobu Karel Šteiner - Veselý. V červnu 1942 byl však hajný Hladík protipartipartizánským oddílem na hájovně odhalen a později byl koncem června 1942 brněnským gestapem popraven. Původní mlýn později přestavěný na hájovnu úplně zanikla zatopením v šedesátých letech 20. století z důvodu vzniku přehrady Mostiště. Dodnes jsou zbytky Pekelského mlýna a zbytky přilehlého mostu vedoucího k mlýnu, vidět při nízkém stavu vody v přehradě Mostiště (naposledy v roce 2003 a 2004 při opravě hráze přehrady).Mlýn stával na levém břehu řeky Oslavy.
(Zdroj: Mlýny a Mlynáři na Velkomeziříčsku, svazek IV., autor publikace-Vladimír Makovský)

Eingegeben: 13.9.2011Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist