EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Lovecký zámeček na Boubíně (Lovecký zámeček na Boubíně) - Stručná historie

Beigetragen: Jakub Ouředník

Když byla kolem roku 1900 na příkaz knížete Adolfa Schwarzenberga zřízena jelení obora na Boubíně, bylo potřeba vybudovat zázemí pro hosty - lovce. Proto roku 1902 nechal již zmíněný kníže vybudovat pod Boubínem lovecký zámeček. Kromě vlastního zámečku byly v bezprostředních letech vybudovány další objekty zajišťující chod zámečku - chata pro služebnictvo a stáje. Na louce pod zámečkem byla zřízena střelnice.
V roce 1905 byla vybudována kaple sv. Huberta (patron myslivců) ve které byly před lovem slouženy mše svaté. Lovecký zámeček ožíval každoročně, především na podzim, v době jelení říje.
Po zestátnění Boubína přemístili v roce 1931, dle tehdejší úmluvy, Schwarzenbergové lovecký zámeček a údajně i kapli na své statky v Hluboké nad Vltavou do míst dnes známých jako Stará obora. Zde na Boubíně zůstaly pouze podezdívky po těchto stavbách. stáje a chata pro služebnictvo. Tato chata byla československým státem nadále využívána až do dnešní doby především jako zázemí pro lovecké hosty. Ovšem z důvodu špatného technického stavu budovy přistoupily Lesy ČR v roce 2000 ke komplexní rekonsturkci stavby.
V roce 2001 byl projekt završen obnovou kaple sv. Huberta na místě kaple původní. Snahou bylo, aby se vhled kaple co nejvíce podobal vzhledu původnímu. 3. října kapli slavnostně vysvětil Msgr. Kavale, generální vikář českobudějovického panství a 1. listopadu 2001 byla provedena kolaudace celého areálu nového "Zámečku".

Text: Informační panel u zámečku


Eingegeben: 1.11.2011Kommentar und weitere Informationen


Diecéze [zámeček 19.11.2011 09:03] | Reagieren
drobná chybička: Mons. Kavale (letos zemřel) byl generální vikář (administrátor) českobudějovické diecéze...panství byla zrušena v polovině 19. století...ale možná se je pokouší obnovit kdosi na sousední Hluboké :-))
Re: Diecéze [Jakub Ouředník 20.11.2011 14:05] | Reagieren
Děkuji za upozornění, opravím
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist