EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Andreasberg (Ondřejov) - Historie obce a kostela od p. Rupert Essl 1983

Beigetragen: Jiří Novotný

1600 Andreasperk. V pozemkové knize Chvalšin stojí: Obec vzniklá v letech 1674 – 1701 Steinkollern. V nějakém dokumentu v Zámeckém archívu v Českém Krumlově z 11. 5. 1706 je napsáno, že vznikla obec „Kollerhäuseln". Tehdy zde bylo 67 usedlých. Jako nejstarší byl r. 1674 uvedený Anton Spitzenberger. Všichni tito usedlý měli usedlost v roce 1674 - 1704 koupenou nebo postavenou. První usedlí byli uhlíři, každý měl samostatný domek ve středu přiděleného pozemku. Tuto osadu nazval někdo Kohlern, v Urbáři z roku 1686 se jmenuje jen Kollern. Různá území dostaly potom nějaká jména, takto Steinkollern (Alt a Neuspitzenberg = Starý a Nový Špičák), Sonn¬kollern (Kriebaumkollern = Vitěšovičtí Uhlíři), Loskollern (od losen). Potom uváděl někdo ideání jména jako Goldberg – Zlatá, Blumenau – Květná, atd. v roce 1727 bylo již 71 domů. V roce 1728 začal se stavět kostel na Ansiedlers Aun(d)ri (Andreas) 1000 m vysokém vrchu a nazval farní kostel a také farní obec Andreasberg, od té doby se tak vesnice jmenuje v Urbářích i v matrikách. V roce 1789 Andreasberg = Kollern.
Nářečím Andreasberg, Česky od roku 1918 Ondřejov.
Připojené vesnice byly: Chumau = Chlumany, Graben = Strouhy, Kriebaumkollern = Vitěšovičtí Uhlíři a Neudörfl = Nová Víska.

Kostel v Ondřejově
Kostel k uctívání „Navštívení P. Marie“ byl založen v roce 1728 Knížetem Adamem Františkem ze Schwarzenberka a jeho manželky Eleonore Amalie. 27 července 1728 konalo se za přítomnosti Knížete kladení základního kamene a o jeden rok později byl dokončen. Nějaká pamětní vyznamenání, dvanáct těžkých dukátů se Schwarzenberským a Lobkowickým erbem na straně jedné, a na druhé byl letopisný nápis o uložení základního kamene. Plány na stavbu kostela pocházeli od Franze Fortina, z části po návrzích od Antona Erhart Martinelli byly změněny. Knížecí stavbyvedoucí Fortin předložil nějaké plány, které byly od Knížete schválené. Když 23 března 1725 tyto plány stavitel A. E. Martinelli viděl, tak se mu plán nelíbil a dal podnět stavbu něčím ozdobit, která přesto neměla více stát. Po vypracování plánů byl kostel přece jen značně drahý, a proto byl Kníže rozhodnutý, do plánů Fortinovo Presbytář zaklenout, ale chrámová loď se měla zachovat zaklenutá do nějaké jiné formy klenby. To zbývající, především fasáda a věž, měla být realizována podle plánů Martinelli.
Kostel byl 2 července 1729 vysvědcen. Oltáře a kazatelnu zhotovil Franz Lackenmayer z Netolic. Sochy a ostatní sochařské práce pocházeli od sochaře Ferdinanda Rapotze z Umlowitz = Omlenice, zlacení provedl Friedrich Ferdinand Weißer z Písku. Hlavní oltář pochází od Daniela Gran (1729) a představuje „Zvěstování pany Marie“. Podle dochovaných záznamů měl tento obraz při velkém požáru Volar v roce 1863 shořet. Jednu kopii postavil zde Volarský malíř Schraml. Také obraz svatého Ondřeje nebyl od Daniela Grana, nýbrž kopie od Knížecího malíře C. Philippot z roku 1849. Plán na farní budovu pocházel od Martineiii. Ondřejovský kostel nalezl v jižních Čechách početné napodobení, jako např. Dobrá Voda u Horní Plané, kostelík u křížové cesty na vrchu Randlesberg u Hořic na Šumavě a také mnohé Josefínské kostely byly v tomto stylu postaveny.

Překlad z knihy: der Kreis Krummau an der Moldau, die Heimat Adalbert Stifter
Autor: Pan Rupert Essl 1983

Eingegeben: 19.1.2012Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist