EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Wünschendorf (Srbská) - O původu názvu vsi Srbská

Beigetragen: Jan Tomášek

Samotný název vsi Srbská není nijak letitý. Byl zvolen až po druhé světové válce, která ostatně zde byla předznamenána tragickou událostí přepadu celnice v období mnichovské krize. Jméno Srbská pak při poválečné změně obyvatel mělo připomenout slovanské obyvatelstvo v dobách raného středověku. Na Slovany - jakožto Vendy - ostatně odkazoval i dosud užívaný německý název Wünschendorf, nebo ještě více dřívější Windischdorf pod kterým byla roku 1482 ves poprvé písemně zmíněna.

Rozsah území obývaného lužickosrbskými kmeny – jmenovitě Milčany - není díky skoupým raně středověkým pramenům přesně vymezen. Z faktů však vyplívá - jednak, že původní osídlení nebylo nijak zvlášť husté - a dále, že nejjižnější část doposud lužického území byla přičleněna k Čechám až ve 13. století a to v souvislosti s nejvýznamnějšími vlastníky zdejších pozemků – pány z Ronova. Pomezní krajina byla tehdy zmiňována jako Záhvozd, nebo doslovněji Zagwozd či Zagost, čímž byla označena i její poloha vůči Čechám. Na někdejší raně středověkou hranici pak upomíná několik místopisných názvů, z nichž nejznámější je asi Česká a Srbská Kamenice.

Definitivně pak byla hranice mezi Čechami a Lužicí stanovena někdy na počátku 15. století a změny se týkaly především severního okraje obou výběžků - Šluknovského a Frýdlantského. Jednalo se tedy o jednu z mála výjimek na jinak velmi stabilní zemské hranici. Přeshraniční vazby si ves Srbská – Wünschendorf zachovala i v pobělohorských dobách – a to ve větší míře než tomu bylo v okolí.

Co se týče stop a odkazů na dřívější obyvatelstvo ve zdejší krajině – tak je zde hojně zastoupena zejména novověká hrázděná architektura lidových staveb německého typu. Připomínky na starší slovanské osídlení jsou pochopitelně už skoupější - a často musely být ozřejměny až archeologickým výzkumem. Opevnění v Předláncích lze na základě výzkumu datovat až do 13. – 15. století, naopak z doby středohradištní lze archeologickými sběry doložit osídlení kolem velice malebného kostela Sv. Vavřince ve Vsi u Černous. Předchůdce Lužických Srbů z 9. a 10. století rovněž připomene terénními náznaky hradiště Loučná poblíž Višňové.

---
doporučená literatura: Frýdlantsko - minulost a současnost kraje na úpatí Jizerských hor (Liberec 2002, autor.kol.)

Eingegeben: 11.4.2012Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 62 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist