EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Zajatecký tábor Lada v Podještědí (Zajatecký tábor Lada v Podještědí) - Historie tábora

Beigetragen: Vladimír Kraus

Za 1. světové války byl na okraji města vybudován dřevěný zajatecký tábor, v němž byli od listopadu 1914 soustřeďováni váleční zajatci, převážně vojáci ruské carské armády, jejichž počet dostoupil až 12 tisíc. U obce Lada byl pro tábor zřízen tzv. ruský hřbitov, ovšem zajatci nebyli jen této národnosti (Ukrajinci, Židé, později i Francouzi, Srbové, Italové, Angličani...). Je zde pohřbeno asi 30 lidí. Koncem války část tábora zabral špitál pro raněné a nemocné rakouské vojáky, jejichž počet se postupně zvýšil až na 600.
Po 28. říjnu 1918 byl tábor rozpuštěn. Koncem května 1919 zde bylo ještě internováno 4700 příslušníků Haličské ukrajinské brigády, která byla v polsko-ukrajinské válce zatlačena na naše území a tam odzbrojena. Teprve na podzim roku 1921 byla brigáda rozpuštěna a její zbytky přemístěny do Josefova.
Ti si také před svým odchodem vybudovali velký žulový památník s postavou lidového pěvce s kobzou a verši nárosdního básníka Tarase Ševčenka (volně přeloženo):
"Sláva se nevytratí, světem půjde ve zkazkách a vyprávět se bude všude, co se přihodilo, kde je pravda a kde bezpráví, a jakými dětmi své doby jsme vlastně byli."


Eingegeben: 8.8.2012Kommentar und weitere Informationen


zajatci [andrea 7.12.2019 10:44] | Reagieren
dobry den, je možné někde získat jmenný seznam zajatců, kteří byli v tomto táboře? děkuji
Re: zajatci [V. Kraus 7.12.2019 11:58] | Reagieren
Vzhledem k vysokému počtu zajatců, kteří táborem prošli, dost pochybuji.
Zkuste se obrátit na MěÚ Jablonné, nebo na nějaké nejbližší muzeum (v Jablonném tuším žádné není), ev. na spolek pro vojenská pietní místa
https://www.vets.cz/.
Pokud by seznam existoval, bude nejspíš někde v archívu...
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist