EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Ludvíkov (Ludvíkov) - Druhá světová válka.

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Při mobilizaci bylo u dvora Ludvíkov umístěno polní letiště. Dvůr sloužil jako ubikace, dílny a sklady. Letiště bylo podřízeno velitelství II. armády se sídlem v Olomouci. Byla zde umístěna 33. stíhací letka s letouny B 534. Velitelem byl por. Karel Mrázek.
O zmíněném veliteli letky Karlu Mrázkovi píše J. Rajlich v knize " Na nebi hrdého Albionu 1942" toto:
Tehdejší poručík Karel Mrázek 33. letce velel od roku 1937, kdy se stal v 26 letech nejmladším velitelem letky u čs. letectva. Po okupaci odešel do zahraničí a krátce bojoval ve Francii. Vstoupil do RAF a během Bitvy o Británii bojoval v řadách 46. sqn. V roce 1941 přešel k čs. jednotkám, postupně velel letce a pak celé 313. čs. sqn. Od června 1942 po smrti W/Cdr Vašátka velel československému stíhacímu wingu. Od dubna 1943 je jmenován velitelem základny Churchstanton. Následovalo studium a působení ve štábních funkcích.
Po návratu do vlasti v roce 1945 velel 3. letecké divizi. Už v březnu 1948 byl zatčen. Od roku 1949 žil a pracoval na Jablonecku. Zemřel dne 5. prosince 1998 v Jablonci nad Nisou ve věku 88 let.


Eingegeben: 2.10.2012Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist