EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Lomnička - Brouskárna (Lomnička - Brouskárna) - Z historie továrny

Beigetragen: Václav Forejt

Továrna byla založena v období 1905 - 1907 firmou bratří Dreschlerů. Původně se zde plavil kaolin, který byl těžen v 180m vzdáleném povrchovém dole odkud byl těžní chodbou dopravován pod plavírnu kam byl vytahován šachtou. V roce 1923 byla těžba pro nedostatek kaolinu v hornině a značnou vzdálenost s železniční stanicí Plasy zastavena. Ještě v roce 1923 továrnu kupuje železář z Plzně Zikmund Hofmann a zakládá zde výrobu pemzy, brusů a brousků. V roce 1945 přebírá továrnu do národní správy Vladimír Turek z Plzně, do továrny je zaveden elektrický proud a vylepšeny technologie výroby. K výrobě byla využívána písková halda, pozůstatek po výrobě kaolinu, nacházející se na druhé straně silnice. Tato výroba se zachovala až do konce čtyřicátých let, kdy nečekaně zasáhly do pemzové továrny závody Elektrik z Benátek nad Jizerou a v roce 1950 byla definitivně ukončena veškerá činnost. Snaha MNV Lomnička v 50. letech obnovit výrobu zůstala již jen na papíře.. Dnes je zbořeniště továrny v majetku města Plasy.

čerpáno z vlastních poznatků, knihy Josef Mašek - Kaolin na severním Plzeňsku, knihy Plasy - Osm a půl století v plaské kotlině

Eingegeben: 19.11.2012Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist