EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Schaboglück - Kirche des Hl. Bartolomäus (Žabokliky - kostel sv. Bartoloměje) - Popis kostela a vybavení interiéru

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Barokní kostel z 1. čtvrtiny 18. století; k výrazné úpravě s pseudobarokní štukovou dekorací došlo v l. 1892-93.
Jednolodní obdélníková stavba s pravoúhle uzavřeným presbytářem, po jehož stranách jsou nízké přístavky sakristie a hrobky. V západním průčelí hranolová věž v přízemí s průchody, kryta osmibokou bání s lucernou. Fasády členěny lizénovými rámci. Půlkruhově ukončená okna mají ploché orámování s vysokým klínovým svorníkem. Presbytář sklenut křížovou klenbou, strop v lodi plochostropý.
Zařízení: hlavní oltář z doby kol. r. 1725, barokní se sochami sv. Jana Nep., Petra, Pavla a Františka Xav.; oltář P. Marie kolem r. 1730 se sochami sv. Jáchyma a Anny po stranách a s obrazem sv. Josefa v nástavci; oltář sv. Jana Nep. - protějškový k oltáři P. Marie s postranními sochami sv. Vojtěcha a Norberta a s obrazem sv. Jana Křt. v nástavci; oltář P. Marie Bolestné z 2. čtvrtiny 18. století s novým obrazem. Kazatelna kolem r. 1730 s reliéfní výzdobou a postavami sv. Marka a Lukáše, na stříšce symboly dvou dalších evangelistů a postava Mojžíše s desaterem. Varhany z 2. čtvrtiny 18. století, bohatě zdobené. Křtitelnice z doby kolem r. 1730 kamenná s dřevěným víkem s ornamentem; lavice z 19. stol., zpovědnice patrně z 19. stol. Sklomalby v oknech z r. 1893
Zdroj:
Poche E. a kol.; Umělecké památky Čech 4 (T/Ž); vyd, Academia; Praha 1982

Eingegeben: 24.11.2012Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist