EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Harrachsthal (Harrachov) - Historie obce.

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Obec H a r r a c h o v o ú d o l í (Harrachsthal) leží idylicky na úpatí Holubího vrchu (Taubenberg) a Ovčího vrchu (Schafberg) a skoro celé je sevřeno lesy. Počet domů činí 39, počet obyvatel 226; z nich je 112 mužů a 114 žen; katolíků je 225 a evangelík je jeden.
D o p r a v n í c e s t y spojují Harrachovo údolí s Rožany, se
Šluknovem, s Královkou a s Fukovem. Provoz pošty je jako u Rožan. Na domu č. 9 se nachází zvon, určený ke zvonění Ave (zdrávas Maria), odlitý v roce 1875 Wernerem a Gruhlem v Malém Wielkově (Klein-Welka v Sasku v Horní Lužici) a v tom samém roce byl slavnostně vysvěcen. Dřívější zvon byl odlit roku 1768 v Praze Johannem G. Kühnerem a vydržel 107 let.
Obyvatelé se zabývají zemědělstvím, ale mnoho z nich dělá také kameníky a brusiče kamenů.
Jak naznačuje název, obec Harrachovo údolí byla založena hraběcí rodinou Harrachů, tedy teprve v 18. století. Na listinách z té doby se nachází podpis rychtáře z Harrachova údolí, důkaz, že obec měla svou vlastní správu. Později Harrachovo údolí s Královkou vytvořily jednu obec, pravděpodobně na začátku 19. století.
V roce 1760 mělo Harrachovo údolí k placení poplatků 34 tolarů a 4 feniky. Šenkýř platil za robotu 1 tolar a plat dělníka v přádelně (Spinnergeld) byl 2 groše a 8 feniků. V roce 1850 bylo Harrachovo údolí a Královka spojeny s Rožany v jednu obec.
S p o l k y v o b c i R o ž a n y . Vojenský veteránský spolek (od r. 1874), Dobročinný spolek (1879), Spolek divadelních ochotníků (1881), Mužský zpěvácký spolek (1884), Hasičský spolek (1890).
zdroj: V roce 2012 sepsal Jaroslav Rydval. Značně upravený (zkrácený) překlad rozsáhlé vlastivědné knihy „Haimatskunde des politischen Bezirkes Schluckenau 1898“ – „Vlastivěda politického okresu Šluknov 1898“, sepsané panem Josefem Fiedlerem.

Eingegeben: 18.1.2013Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist