EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Buchenkapelle (Kaple Panny Marie Pomocné) - Buková kaple

Beigetragen: Jiří Kripner

Kaple Panny Marie Pomocné, zvaná rovněž buková kaple (Buchenkapelle) stávala při silničce na bývalou Vísku, téměř naproti dodnes stojící pseudogotické hrobce Zedwitzů, asi půl hodiny severozápadně od dnes již zcela zaniklého, bývalého okresního města Doupov (Duppau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Poslední majitel doupovského panství z rodu Verdugů, který měl majetek také v Polsku nedaleko Čenstochové, dal zhotovit kopii tamější tzv. Černé Madony a obraz připevnit na jeden z buků ve svém lese. Roku 1675 byl právě u tohoto stromu zachráněn jakýsi měšťan z rukou loupežníků a jako výraz díků dal zde postavit dřevěnou kapli Panny Marie Czenstochowské, do které byl obraz přenesen. V roce 1834 byla na místě původní dřevěné kaple postavena zděná barokní kaple Panny Marie Pomocné, zvaná také Buková kaple (Buchenkapelle). Po léta se hovořilo o zázracích, způsobených tamnější Pannou Marií. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci 2. světové války přestala být kaple udržována. Po vysídlení Doupova dne 15. květnu 1954 byla kaple ponechána svému osudu a pomalu chátrala.
Někdy po roce 1963 byla nakonec zchátralá kaple nakonec stržena. V místech zbořené stavby zůstal stát poslední svědek Bukové kaple, starý mohutný buk se zavěšeným svatým obrázkem. Dne 18. dubna 2010 položili členové občanského sdružení Andělská Hora pod záštitou a za finanční podpory AČR a VVP Hradiště na místě bývalé kaple pamětní kámen s textem o historii kaple a byl vysazen malý buk, jako poděkování stromům, které kapli daly jméno.

Obdélná kaple s polokruhově zakončeným presbytářem krytá valbovou střechou s menší polygonální věžičkou s původně zvonovitou bání, později jehlancovou stříškou. Vstupní průčelí kaple s obdélným vchodem a půlkruhovým okénkem v ose bylo završeno trojúhelníkovým štítem. Podélné stěny kaple bývaly prolomeny dvěma páry obdélných, polokruhově zakončených oken. Na pravé straně se nalézal ještě obdélný boční vchod. Uvnitř bývala kaple v závěru sklenuta konchou.
Vnitřní zařízení kaple tvořil sloupový portálový oltář s obrazem v rámu.

převzato z:
http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Eingegeben: 26.1.2013Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 99 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist