EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Insel Mühlerl (Mlýnek) - Historie hospody

Beigetragen: Miroslav Landa

Nacházela se nedaleko osady Podhoří (Kreuzenstein-Křížový Kámen). V roce 1850 zde žilo 30 obyvatel a vesnice měla 10 domů. O nyní výhodné poloze na hlavní cestě svědčí existence čtyř hostinců v katastru obce. Vedle hostince Černý Rybník a Střelnice, které ležely u hlavní cesty, to byl především na pravém břehu Ohře ležící výletní hostinec Mlýnek. Ten, spojený mostem s obcí Skalka, ležící na protějším břehu, patřil k nejoblíbenějším výletním cílům chebských občanů i františkolázeňských hostů. Původní mlýn na obilí se po roce 1860 díky přistavěnému podloubí pomalu stával více hostincem, který zdejší stálý host, revírník z nedalekého Siechenhausenu, přejmenoval na restauraci sv. Helena. Tento název se s ohledem na francouzské lázeňské hosty ale přestal používat a po přestavbě a modernizaci po roce 1910 se lesní restaurace pod názvem Insel Mühle (Ostrov Mlýnek) stala oblíbeným místem setkávání výletníků v Poohří.
Po nuceném vysídlení německých obyvatel po roce 1945 byl sice provoz této restaurace opět obnoven, ale brzy po roce 1950 opět zastaven. Po stavbě přehrady Skalka v letech 1961 - 1964 zmizelo i místo kdysi slavné výletní restaurace pod vodou. Obdobně probíhalo i osidlování samotného Podhoří. Z 10 budov byly v roce 1946 osídleny 4 selské statky a jeden dům. V roce 1948 byl novým osídlencům předán do vlastnictví jeden dům a jeden statek. Když se v roce 1970 Podhoří stalo částí města Chebu, vesnice již prakticky neexistovala. V porovnání s rokem 1930, kdy zde v deseti domech žilo 81 obyvatel, nacházíme v roce 1980 po padesáti letech proměn z původní zástavby pouhé dva domy se 3 obyvateli. Jménem původní osady Křížový Kámen je dnes označeno tábořiště u přehrady a vlastní bývalá vesnice Podhoří se proměnila v zahrádkářskou kolonii s chataři.
Zdroj: Muzeum Cheb

Eingegeben: 12.2.2013Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist