EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Klitschkamühle (Kličkův mlýn) - Kličkův mlýn

Beigetragen: Kamil Klusák

Mlýn a pila na Koštěnickém potoce , usedlost č.p.91 patřící do roku 1946 rodině Traxler.

Eingegeben: 20.2.2013Kommentar und weitere Informationen


Kličkův mlýn [Luboš Pouzar 8.11.2013 17:37] | Reagieren
Dobrý den. Při hledání historických informací spojených s obcí Číměř jsem narazil na vaše údaje ke Kličkovu mlýnu. Předpokládám, že se jedná o objekt, který se nachází mezi obcemi Číměř a Lhota v okrese J. Hradec. Při hledání informací jsem se od pamětníků dozvěděl, že snad po roce 1945 byl již objekt zbourán, že se v něm nemohlo pracovat, zůstaly pouze ruiny, které postupem času zmizely úplně. Dnes je v místě znát pouze několik základových prvků, zbytek překryla zavážka, vše zarostlé stromy a kopřivami. Vy uvádíte majitele rodinu Traxler (původně snad Draxler) do roku 1946 a to nesedí s informací pamětníků. Je to možné?
Pamětníci mluví i o tom, že tam byla i technologie zpracování lnu.
Letecký snímek je pravděpodobně z vojenského archivu a nejsem si jistý z jakého roku. Pokud by to bylo z archivu po roce 1945, pak je jasně vidět řadu budov a potom nemohl být v té době zbourán.
Ještě jedna otázka mi vrtá hlavou. Píšete, že byla usedlost postavena Mathiasem Draxlerem, pak mi není jasné, proč se jmenuje mlýn Kličkův.
Jinak děkuji za dosud zveřejněné údaje.

Luboš Pouzar, Číměř 59.
Re: Kličkův mlýn [Radomír Roup 8.11.2013 18:34] | Reagieren
Letecká mapa je z r. 1953. Je to tam přece napsáno.
Na novějších mapách je napsáno "U Kytličkova mlýna", na starých Kitliczka. Kličkův mlýn bude omyl.
Že se pamětníci mýlí se občas stává.
Re: Kličkův mlýn [Kamil Klusák 8.11.2013 22:18] | Reagieren
Dobrý den , pokusím se uvést podrobnější informace . Usedlost č.p.91 patřila kolem roku 1600 dle hist.záznamů jistému Martinu Kitlitzků , mlynáři ze Schamerzu , usedlost mlýn "Draxler" č.p.94 pak Mertlu Draxler , kolem roku 1650 Georgu Kitličků a Renému Draxler , 1750 Rosalii Kitliczka a Thomasu Draxler , 1794 pak už je uváděn majitel Mathias Draxler z čehož usuzuji bud to , spojení rodů Kitliczka a Draxler , nebo odkoupení usedlosti č.p.91 rodem Draxler , Toho času je však mlýn nazýván Klitschka ale i kitliczka nebo kitliežka a majitelem se postupem stávají Franz Draxler , roku 1864 Adalbert Traxler , 1882 Franziska Traxler a posledním majitelem starého mlynářského rodu je Johann Traxler . Název Klitschka je tedy faktem historického zápisu .Po odsunu rodiny Draxler mlýn převzal jistý Julius Novák a pobýval zde až do roku 1955 , kdy mlýn opustil a ten byl určen ke zbourání.
Re: Re: Kličkův mlýn [Hana Hošková 2.3.2018 13:19] | Reagieren
Dobrý den, rodina Kitličkova se roku 1869 objevuje v obci Střížovice, usedlost č.p. 18 /vlastní ji doposud/ . František Kitlička je narozen 1822 v Číměři. Z jakých pramenů jste čerpal informace? Děkuji za zprávu. Hošková
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 94 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist