EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Lanovka a eskalátor na Letnou (Lanovka a eskalátor na Letnou) - Lanovka a pojízdné schody

Beigetragen: Vladimír Kraus

Lanová dráha na Letnou byla uvedena do provozu 31.5.1891 a bylo to první zařízení tohoto druhu v Praze.
Vedla od řetězového mostu k Letenskému zámečku kde na ni navazovala Křižíkova elektrická dráha do Královské obory (Stromovky).
Lanovku nejprve poháněla voda - nahoře se naplnila cisterna vagonu, ketrý pak svou vahou vytáhl vagon s cestujícími zezdola (a vodu vypustil). Tento provoz byl na suché Letné (na rozdíl od Petřína, kde bylo vody dostatek) velmi drahý a tak byla r. 1903 elektrifikována. S přestávkami jezdila do 10.11.1916, kdy byl provoz definitivně ukončen.
Technické parametry minidráhy nebyly nijak závratné - délka trati byla 109 m, výškový rozdíl asi 38m (tuto "tůru" ujdete za několik minut).
R. 1925 byla trať zastřešena a nainstalovány pohyblivé schody, které vyvážely zejména fanoušky na Spartu. Jsou k vidění ve filmu "Muži v offsidu", kde jedu davy po schodech podpořit svá fotbalová mužstva. Jinak nebyly příliš využívány, a Dopravní podnik hl. města Prahy po jejich převzetí na nich ukončil nerentabilní provoz.
Pozůstatky stavby, zejména dolní stanice, byly zničeny při stavě Letenského tunelu r. 1951.


Eingegeben: 3.6.2013Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist