EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Pilsen - Ortsteil Karlov (Plzeň - čtvrť Karlov) - Stručná historie.

Beigetragen: Rudolf Přibáň

V roce 1910 zadal Karel Škoda (syn Emila rytíře Škody, zakladatele Škodových závodů v Plzni) firmě Müller & Kapsa projekci a stavbu bytů pro své zaměstnanace. Většina bytů byla hotova v r. 1913, kdy se sem začali stěhovat první obyvatelé. I. sv válka přerušila rozvoj a dostavba probíhala v meziválečném období. To, že šlo o dělnickou kolonii, svědčí i to, že ulice se zde jmenovaly buď podle činností továrny (Strojní, Hutní), nebo materiálů tam zpracovávaných (např. Mosazná). Jelikož se čtvrť nacházela v bezprostřední blízkosti Škodových závodů, byla zasažena spojeneckým bombardováním v dubnu 1945 přímým zásahem místní školy a pobořením několika domů. Počet obětí na životech byl vyšší, než 60. V ostatních objektech byla rozbita okna a poškozené střechy. Po II. sv válce se již do tohoto bytového fondu mnoho neinvestovalo a koncem 70tých let bylo rozhodnuto o likvidaci celé čtvrti. To se stalo počátkem 80tých let minulého století. Z původní zástavby zbyl pouze hostinec a Lidový dům. Původní ulice připomínají už pouze staré stromy. Dnes je celé území opět jedním velkým staveništěm, staví se zde průmyslové objekty.

Eingegeben: 16.6.2013Kommentar und weitere Informationen


Chybné informace o bombardování Karlova [Josef Zýka 13.4.2015 22:10] | Reagieren
Ohledně bombardování Karlova jsou uvedeny velmi nepřesné až zavádějící informace. Uvést, že obytná čtvrť byla poškožena pouze v důsledku tlakových vln, je skutečně informace velmi zlehčující. Karlov byl přímo zasažen bombardováním, mj zcela zničena byla škola na Karlově.

Karlov po náletu spojeneckých letadel o přibližné síle 300 bombardérů při kterém byly zničeny poslední řady domů a škola. Nálet byl avizován ve vysílání BBC předem, na Karlově a v blízkém okolí zemřelo přibližně 60 osob.
Re: Chybné informace o bombardování Karlova [Rudolf Přibáň 14.4.2015 08:46] | Reagieren
Omlouvám se, pokud jsem napsal něco, co je zavádějící. Nejsem pamětník, informace mám od karlovského rodáka, který byl svého času mým spolupracovníkem. Všechny informace zde uvedené, mám od něj. Mohlo to být tak, že dům v němž bydlel, byl právě takto poškozen.
Doplnění informací Plzeň - Karlov [Josef Zýka 14.4.2015 09:06] | Reagieren
Nic se nestalo. Já jsem sice Karlov osobně už nezažil v té podobě klasické obytné čtvrti, ale už jen jako zaměstnanec Škodovky, po jeho zboření a to jsem na Karlově 15 let pracoval. Spoustu info mám taktéž od rodáků a pak jsem založil i FB stránku https://www.facebook.com/PlzenskyKarlov?ref=ts&fref=ts a v neposlední řadě existuje projekt ZČU, který se Karlovu obsáhle věnuje www.plzenskykarlov.cz :)
Re: Doplnění informací Plzeň - Karlov [Rudolf Přibáň 14.4.2015 14:30] | Reagieren
Děkuji za odkazy, rád se do nich podívám.
Oprava. [Rudolf Přibáň 26.4.2015 11:03] | Reagieren
Opravil jsem článek "Stručná historie" podle poznatků, získaných z odkazů uvedených p. Zýkou. Za poskytnutí odkazů děkuji.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist