EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Srlín - pivovar (Srlín - pivovar) - Historie

Beigetragen: Bohumil Freisleben

Srlín je poprvé uváděn roku 1218, kdy je zmiňován Radoslav ze Srlína. V roce 1578 se uvádí Kryštof ze Švamberka na Orlíku a Srlíně. Pravděpodobně za Švamberků došlo k výstavbě tvrze. Následně docházelo k častému střídání majitelů, až jej na konci 17. století odkoupili jezuité. Ti v roce 1734 nechali v těsné blízkosti tvrze, na místě v roce 1733 vyhořelého Bernartického pivovaru, vystavět pivovar nový. V pozdějších dobách byly prostory tvrze využívány k pěstování pijavic, tehdy velmi často používaných v lékařství. Od roku 1790 pak tvrz sloužila jako škola, kterou navštěvovali také žáci ze Starého Sedla a Popovce. Tímto způsobem se využívala až do výstavby nové školy v roce 1878. Už roku 1875 vyhořel pivovar a celý komplex značně zchátral. Přesto v roce 1888 došlo v prostorách pivovaru ke zřízení lesní správy.

Po roce 1945 prostory využívalo zemědělské družstvo, které provedlo razantní přestavbu. Po opuštění po revoluci se již tehdy velmi zchátralý pivovar ocitl v ještě horším stavu, přičemž se v roce 2000 zřítily krovy se zbytky střešní krytiny. Tvrz (označovaná také jako zámeček) byla v restituci vrácena rodině Paarů, kteří se o ni však nestarali. V roce 2010 zbytky odkoupila obec Bernartice, dnes se o ně stará SDH Srlín ve spolupráci s OÚ Bernartice. V únoru 2013 se v Píseckém deníku objevilo vyjádření starosty Pavla Souhrady, podle něhož se pivovar již nedá zachránit. S demolicí se počítá v průběhu roku 2014. Naopak zachována by měla být budova bývalé tvrze.

Eingegeben: 17.8.2013Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   


Processing time: 12 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version