EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Tisová - nový zámek (Tisová - nový zámek) - Historie

Beigetragen: Fanda Podzimek

První písemná zmínka o Tisové je z roku 1233, kdy majitelem byla mělnická kapitula, která ji v tomto roce podstoupila kladrubskému klášteru. Později se Tisová stala manským statkem. Současně se je třeba zmínit i o kostele sv. Mikuláše z roku 1352, který v sobě ukrývá zdivo původního středověkého kostelíka. Kostel i statek tvořili nedílnou součást a stavebně na sebe navazují dodnes. První zmínka o tvrzi v Tisové je z roku 1412, kdy byl statek postoupen do dědičného držení. Později v 15. - 17. stol.došlo k rozšíření tvrze a ke stavbě Starého zámku, který byl podle některých pramenů spojen pavlačí s kostelem. Starý zámek však v 18. stol. zanikl a jeho funkci převzal Nový zámek. Dochovaly se však zbytky tvrze, jež se nacházejí mezi kostelem a Novým zámkem. Jsou to přízemní obdélné budovy o rozměrech 8 x 12 m a síle zdi 2 m, zaklenuty valenou klenbou. Ze zdiva Starého zámku se dochoval jen fragment zdi, který dnes tvoří hradbu.
V roce 1823 se statek stává majetkem A.Windischgrätze a je připojen k Tachovskému statku. Po roce 1945 byl statek znárodněn. Dnes jsou budovy v majetku soukromých osob.
L.P. (Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005)


Eingegeben: 6.10.2013Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist