EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kühlbergbaude (Vyhlídka) - Historie

Beigetragen: Jiří Kripner

Vyhlídka je čedičový vrch (596 m), ležící na východním okraji Práchně, jižně od silnice do Nového Boru. Původně se nazýval Kraví hora (Kuhberg), v době mezi válkami se pro něj vžilo jméno Chladný vrch (Kühlberg).
Protože z nezalesněného vrcholu kopce býval nádherný výhled do širokého okolí, postavil zde prácheňský obchodník Franz Schimmel již roku 1861 letní restauraci. Ta ale brzy zanikla a vrchol pak zůstal dlouho opuštěný. Teprve po roce 1910 se občané Práchně rozhodli postavit s pomocí Horského spolku na kopci nový hostinec, jako náhradu za vzdálenější turistickou chatu na Obrázku, která byla již předtím několikrát zničena. Nový hostinec dostal po dokončení honosné jméno Výšina císaře Františka Josefa, ale koncem 30. let se už označoval jen jako chata na Chladném vrchu (Kühlbergbaude). Hostinec přečkal 2. světovou válku a svému účelu sloužil až do 1. srpna 1979, kdy zcela vyhořel.
Dnes se z hostince dochovaly už jen základy, které rychle zarůstají lesem. Nedaleko od nich byl v 80. letech postaven radiokomunikační stožár s jednoduchou zděnou budovou a o kousek níže na západním svahu stojí mohutný čtyřboký kamenný sloup, který připomínal oběti první světové války. Na strmém východním svahu je průsek s lyžařskou sjezdovkou a vlekem, z jehož horního konce je omezený výhled směrem ke Klíči. Výhledu na ostatní strany brání vzrostlé stromy.

http://www.luzicke-hory.cz/


Eingegeben: 7.1.2014Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 25 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist