EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Bierbruck (Můstek) - Pochod smrti

Beigetragen: Jiří Kripner

I.verze

Počátkem ledna 1945 bylo do v bavorského Helmbrechtsu, pobočního tábora Flossenbürg, přemístěno ze Slezska z Grünbergu asi 1 500 žen. Dne 13. dubna (dva dny před příchodem Američanů) muselo asi 650 vězeňkyň tento tábor opustit a po několikadenním pochodu došlo do Svatavy. Dále pochod pokračoval přes Aš, Cheb, Mariánské Lázně, Tachov, Domažlice, Klatovy. Na území okresu Prachatice, do obce Kvilda, dorazil pochod 1. května. Přes Horní Vltavici a Lenoru se dostal 4. května do Volar. Účastnice pochodu byly ubytovány v továrně Oskara Knöbla a na Pinskerově pile. Druhého dne hnaly stráže zbytek transportu dále směrem na Prachatice. Ženy, které nebyly dalšího transportu schopny, byly naloženy na vlečený vůz tažený traktorem. U osady Bierbruck před Blažejovicemi byl pochod náhle přepaden hloubkovým americkým letadlem. Střelami byl zasažen i vlečný vůz,na kterém se vezly i příslušnice SS. Jedna byla zabita, další dvě zraněny. Při útěku vězenkyň jich bylo 17 esesáky zastřeleno. Účastnice pochodu pak pokračovaly směrem na Prachatice, kam došlo už jen 100 žen. Zde byly zahnány do místní cihelny. Ženy neschopné dalšího pochodu byly ponechány svému osudu v cihelně, zbytek transportu pokračoval ve 4 hod. ráno (6. května) dál ve směru na Husinec. Nedošel však daleko. V blízkosti přehrady na Blanici opustili esesáci transport a sami uprchli.
Po příchodu americké armády do Volar byly zde a na různých místech v okolí nalezeny první oběti Pochodu smrti. Ve dnech 7. - 9. května byly zemřelé ženy exhumovány v Kvildě, Polce, Cudrovicích, Bierbrucku a v Blanickém mlýně. Celkem 73 těl.

Okres Prachatice po roce 1945, Vladislava Lehečková,2006

II.verze

Dne 4.března 1945 byl likvidován koncentrační tábor v Helbrechstu -Bavorsko, kde bylo z různých koncentračních táborů soustředěno asi 650 žen (většinou židovského původu) z Polska, Maďarska a menší část z Německa. Tyto ženy byly pěšky transportovány pod dozorem příslušníků a příslušnic SS z Bavor do protektorátu. Transport šel přes Volary dále na Prachatice. Ženy byly vyhladovělé, nedostatečně oblečené, nemocné a pochodovaly až do úseku u Bierbrucku (samota u Blažejovic), kde je zastihli američtí hloubkoví letci. Shozené pumy zasáhly zadní část transportu a při tom byla usmrcena jedna žena, příslušnice SS doprovázející transport, a dvě z nich těžce zraněny. V důsledku toho na místě zastřelili příslušníci SS 6 žen z transportu. Tyto ženy pochovali místní občané na okraji lesa Na Rozvodí a místo označili šesti břízkami. Část transportu se pak vrátila do Volar. Byly to ženy, které nebyly další chůze schopny. Ostatní šly dále do Prachatic. Ve Volarech byly pak nemocné ženy soustředěny v prozatímní nemocnici, když je zadrželi Američané, kteří zatím obsadili město. Dostalo se jim lékařského ošetření a některé se pak vracely do svých domovů. Z celkového počtu 202 transportovaných bylo pak v lesích a příkopech nalezeno 96 mrtvých účastnic, které byly pochovány na zvlášť zřízeném hřbitůvku ve Volarech. Obyvatelé to místo nazývají Hřbitovem pochodu smrti.

úryvek z webu Cyklistův průvodce Šumavou
http://sumavskecyklotrasy.euweb.cz/

Eingegeben: 25.1.2014Kommentar und weitere Informationen


Nejpodrobnější popis události [Jiří Kripner 25.1.2014 18:39] | Reagieren
http://www.mestovolary.cz/zpravodaj/archiv/2009-06%20zpravodaj%20cerven.pdf
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist