EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Lesnická škola (Lesnická škola ) - Upřesnění historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Začátkem 18 století zde byla manufaktura na zpracování bavlny ( Cotton fabrige). Kolem roku 1786 zakoupil budovy továrník Jan Josef Leitenberger . Byla zde vybudována barvírna, tkalcovna, kartounka a sídlo firmy. Továrna fungovala až do krachu roku 1853. Následovali pokusy o zavedení výroby lustrů, zpracování tabáku. Po dva roky (1860-1862) zde fungovalo bělidlo. V roce 1872 koupila budovy akciová společnost, ale teprve 1880 zde začal být v provozu cukrovar (už pod hlavičkou Císařský cukrovar). Ten zanikl po devíti letech provozu. Budovy se pokoušelo oživit několik pokusů o výrobu: kamenictví,brusírna diamantů, řezbářství a barvírna. Celý objekt v té době už patřil císařské rodině. Krátce po roce 1900 bylo rozhodnuto o využiti rozsáhlého areálu pro lesnickou školu umístěnou do té doby na zámečku v Bělé. Přestavbu zaplatil císař. Škola byla slavnostně otevřena roku 1904. V 7. hektarovém areálu bylo umístěno arboretum, botanická zahrada, meteorologická stanice, lesní školka, pošta, internát a nechyběl zde ani lékař. Škola byla uzavřena po roce 1940 (nedostatek žáků ve válečném období). V letech světových válek zde byl také vojenský lazaret. Od roku 1946 budovy užívala československá armáda a to až do r. 1952. Po roce 1968 zde byli sovětští vojáci . V současnosti se město pokouší alespoň část areálu zachránit

Eingegeben: 2.3.2014Kommentar und weitere Informationen


Zaniklá [grtsch k. 3.3.2014 11:40] | Reagieren
lesnická škola, jedna z prvních na našem území z let 1740-1834 byla v Blatně okr. Chomutov. Dodnes ve zmíněné obci její budova stojí.
Re: Zaniklá [Zdeněk Pechar 3.3.2014 14:54] | Reagieren
Svým charakterem to bylo spíše lesnické učiliště (jednoleté studium). Škola byla na zámku. Jinak nejstarší lesnická škola byla založena na Moravě. Co se týká trvání školy v Blatně, většinou se uvádí do roku 1791 ale už jsem někde četl i méně. V roce 1779 navštívil Blatenskou školu císař a pak prý zanikla. Ověřeno to nemám.
Re: Re: Zaniklá [grtsch k. 3.3.2014 16:24] | Reagieren
Škola byla v provozu od r.1740 až do r.1834 a byla v upravené budově. Na Blatně zámek nebyl.
Viz.: kniha - Jan Hynek Ehrenwerth a jeho lesnická škola v Blatně (1 vydání) česky.
Re: Re: Re: Zaniklá [Zdeněk Pechar 3.3.2014 19:00] | Reagieren
Blatno (Platten). Na místě dnešního úřadu stával původně snad hrádek později přestavěný na zámek. Po vyhoření obnoven s využitím lovecký zámeček. Škola se jmenovala Meisterschule a založil jí lesmistr Ignác Jan Ehrenwerth. Viz:Heimatskunde des polit. Bezirkes Komotau .
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 93 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist