EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Jeschenkammbaude (Bouda na Ještědském hřebeni) - Šenku u Horského ševce

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

V dobách, kdy se v Reichenbergu (dnešním Liberci) Čechům nežilo dvakrát volně a museli se se svým jazykem češtinou skrývat před německou většinou, scházeli se místní Češi mimo jiné i v hospodě U Šámalů. Jen kousek pod ní končila pomyslná jazyková hranice, kde se lámala tvrdá horská němčina s květnatou češtinou.

Zde stála téměř 80 let i hospoda U horského ševce (Bergshuster gasthaus). Od roku 1866 ji zde provozoval Franz Moeller, původním povoláním švec. Hostinec, stojící na rozlehlé louce, nabízel krásný výhled na Liberec a Jizerské hory. V roce 1930 jej nový majitel W. Siebeneicher přeměnil na Jeschenkammbaude (Bouda na Ještědském hřebeni) a hostinec dále navštěvovalo převážně německy mluvící obyvatelstvo Liberce, které jsem zajíždělo i svými auty. S hostinským Josefem Kotkem z hospody U Šámalů vycházeli kupodivu velmi dobře. Dokonce ani tajné porážky vepřů za 2. světové války se nikdo nezmínil, byť se o nich vědělo. V zimě 1940 hostinec Bergshuster z části shořel při sušení lnu.
Po odsunu německého obyvatelstva, po konci 2. světové války se již nepodařilo tento hostinec oživit, byl stržen a pozemek v padesátých letech včetně okolí zalesněn do dnešní podoby. Zmizely tak, jak překrásné výhledy na Jizerky a Krkonoše, tak i místa pro víkendové tancovačky. Z horského šenku u Bergschustera zbyly dnes už jen ruiny.
zdroj: http://www.geocaching.com

Eingegeben: 12.7.2014Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist