EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Zichpil (Zichpil) - Toleranční kostelík

Beigetragen: Bohumil Freisleben

Toleranční kostel stojí na Zichpilu, bývalé humpolecké čtvrti a dnes ulici, naproti Nápravníkově stavení, se kterým tvoří skanzen Zichpil. Přes parkoviště pak sousedí s kostelem sv. Jana Nepomuckého se hřbitovem. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Základní kámen ke stavbě tolerančního kostelíka byl položen 18. května 1785. Během stavby vyšlo 26. srpna nařízení, podle kterého nesměla být okna zaklenutá, ale musela být čtverhranná, takže stavba byla pozastavena a okna se musela upravit. K vysvěcení došlo 9. října téhož roku a tím pádem se jedná o jeden z nejstarších tolerančních kostelů v Čechách. Na konci 40. let 19. století prošel úpravami, při kterých došlo k obnovení zaklenutí oken a k vyražení nového vchodu v průčelí. Starý vchod od bývalé fary pak zůstal jako vedlejší. Po výstavbě nového evangelického kostela na Českém městě fungoval pouze jako pohřební. Poté jej až do roku 1961 využívala tehdejší Československá církev husitská. Ta v tom roce odkoupila bývalou židovskou synagogu a toleranční kostel následně opět plnil pohřební funkci, tentokrát obou církví. V roce 1976 došlo k vystavění smuteční síně u hřbitova a toleranční kostelík tak byl více jak 30 let nevyužívaný. Od roku 2012 je přístupný veřejnosti v rámci skanzenu Zichpil.

Eingegeben: 16.9.2014Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist