EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Heiligenberg mit Gloriett (Gloriet na Svatém kopečku u Kadaně) - Historie

Beigetragen: Fanda Podzimek

Historie: Kadaňský Svatý kopeček (dříve Strážiště, též Hutberg) je jednou z dominant tohoto města ležícího v okrese Chomutov. Tento čedičový vrcholek se nachází jen několik minut chůze od centra města a jeho zalesněné svahy poskytují místním obyvatelům příjemné místo k odpočinku. Navíc od roku 2003 naleznou na nejvyšším bodě Svatého kopečku novou rozhlednu.
Ačkoli je dnes Svatý kopeček zcela pokryt lesním porostem, v minulosti tomu tak nebylo. Až do druhé poloviny 19. stol. zde totiž byly vinice, pole a sady a připomínkou po této době nám jsou kamenné tarasy a zídky na některých místech úpatí kopce. Od 60. let. 19. stol. bylo započato se zalesněním Svatého kopečku (smrk ztepilý, modřín opadavý, borovice lesní, dub červený, trnovník akát, javor jasanolistý, cypřišek Lawsonův, zerav západní, borovice hedvábná,…). Parkové úpravy a zalesňování vrchu prováděl Sadovnický a okrašlovací spolek města Kadaně až do roku 1925, kdy také dokončil výstavbu vyhlídkového altánu na vrcholku kopce.
Jednoduchý vyhlídkový altánek mohli návštěvníci Svatého kopečku na jeho místě nalézt až do 60. let 20. stol. Bohužel v té době dřevěná stavbička shořela a kamenná podezdívka byla posléze devastována. Vrchol kopce byl postupně zakryt hustou vegetací a místo upadlo v zapomnění.
Teprve až počátkem 21. století byl Svatý kopeček „znovu objeven“, když se jeho revitalizace stala součástí plánů kadaňské radnice. Podle projektu ing. Miloslava Hnáta, R-Projekt, v.o.s. posloužila kamenná podezdívka jako základ pro novou rozhlednu, která v sobě zakomponovala jednak základ vyhlídkového altánu s osmi betonovými sloupy a osmibokou ocelovou konstrukci s krytým vyhlídkovým ochozem vyvýšenou nad samotný altán. Výstavba nové rozhledny byla zahájena v červenci 2003 a náklady na její zbudování činily 2 mil. korun (z toho 1,3 mil. představovala dotace krajského úřadu, zbylé prostředky do projektu vložilo město). Stavební firma F.R.K. zvládla zhotovení poměrně rychle a tak se nový turistický magnet Kadaně mohl návštěvníkům otevřít již 13. října 2003.

(http://rozhledny.webzdarma.cz/kadan.htm)

Eingegeben: 27.9.2014Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 18 do následujícího políčka:

   


Processing time: 12 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version