EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hirschenstand (Jelení) - Pamětník Zdeněk Kolář vzpomíná na léta 1962-64

Beigetragen: Miroslav Landa

V roce 1962-64 jsem sloužil u PS na rotě Jelení. Vyhořelý kostel sloužil i úkrytu k pasených krav před nepřízní počasí, vyřezávaly se krovy na palivové dřevo. Když se přicházelo od Hamrů tak po pravé straně byla naše rota a dvojdomek k rotě nově dostavěný.Vlevo šikmo nahoře ve stráni byl původní domek,ve kterém se v létě rekreovali -patřil asi SNB. Dále od roty po silnici směrem k hranici byl domek,který nebyl obydlen ale asi 1962 si jej opravil k bydlení náš politruk. Potom stál u cesty kostel- už vybydlený,na zemi se povalovali noty a všude nepořádek atd .V létě když tam dovezli stádo krav k pasení tak za nepřiznivého počasí ho v kostele ustájili. Nad kostelem byl zarostlý hřbitov. Nad kostelem u silnice po levé straně stál zachovalý domek patřící lesní správě, která tam sezonně ubytovávala lesní dělníky. Výše po pravé straně bylo velké hospodářské stavení, velice zachovalé, patřící k naší rotě. Jeden péésák měl na starosti hospodářství, prasata a jejich krmení se zbytků z naší kuchyně, staral se o dva koně k úpravě kontrolního orného pásu a o dovoz proviantu z Hamrů apod. V létě se dělalo seno a na půdě stavení se skladovalo. Byla tam i původní kovářská dílna. No a na konci po levé straně domek staré paní Barkantlové, tak jsme to my vojáci vyslovovali, pracovité němky, která tam žila jako jediná původní obyvatelka. Jeden čas její domek dokonce sledovali přes noc naše hlídky sedící u oken našeho hospodářství, zda tam někdo cizí nechodí. Nyní je z domku po paní Brkantlové penzion či hospoda.

V roce 1964 projížděl přes Jelení cyklistický Závod Míru juniorů. Před průjezdem závodu přijela ženijní rota a "uklízela" okolí! Kolem polorozbouraných samot vybagrovala buldozery jámu, kam pak opět buldozerem nahrnula ruiny staveb. Kolem kostela mezi stavbou a hřbitovem obdobně provedla buldozerem hluboký zářez tak, že že vzala i část hřbitova. Obnažily některé rakve a kosterní pozůstatky. Následně kostel odsřelily a zahrnuli do zářezu a zarovnali s terénem. Kolem silnice vedoucí přes drátěný zátaras se před závodem dráty zdemontovaly a kontrolní orný pás ze zamaskoval nakosenou trávou z okolních luk. Zapíchali se do země malé jehličnany a z brigády přijely posily, které se rozmístily skrytě v oddrátovaném prostoru a průjezd ZM byl připraven. Každý si může sám posoudit co usilí, škod a znesvěcení předcházelo tomu, aby peleton ZM a jeho kompars vjeli z demokratického státu na území státu socialistického. To je postřeh vojína pohraniční roty, sloužícího 26 měsíců na Jelení.

Na pohraniční rotu Jelení na podzim roku 1963 přijel tehdy předseda nejvyššího sovětu SSSR Leonid Iljič Brežněv. Ne na návštěvu roty, ne jako politik, ale jako lovec. V okolí Jelení byla stáda vysoké zvěře a tak o lov na jeleny zde byl vždy velký zájem. Vzpomínám si jak jsem jako vojín PS Brežněvovi s jeho loveckým doprovodem, otvíral v údolí Bukového potoka průchod zátarasem. Prošel kolem mě v gumových holínkách, na nohách jakési "modráky", loveckou pušku přes rameno a nezapomenutelné srostlé husté obočí. V zákrutě lesa pak mizeli směrem k demarkáční čáře. Jak lov dopadl si již nevzpomínám ale myslím, že trofejní paroží si nějaké odvážel.

Eingegeben: 12.12.2014Kommentar und weitere Informationen


s.Breznev na Jeleni [Martin Litavsky 29.4.2015 21:36] | Reagieren
Pisete o Breznevovi na Jeleni.Ptam se na nazev "udoli Bukoveho potoka"
Dnes se jmenuje Slatinny potok.Je to z Vasi strany omyl, ci jak je to? Lit
Re: s.Breznev na Jeleni [HS Nové Hamry 5.5.2015 10:35] | Reagieren
údolí Bukového potoka je proti proudu Bukového potoka směr hraniční přechod "Korce" a Malé jeřábí jezero...před Jelením (směr od Nových Hamrů) odbočit doprava na Bučinskou cestu a cca. po 100 metrech (před strmým stoupáním Bučinské cesty) odbočit doleva proti proudu již zmíněného potoka :-)
Re: Re: s.Breznev na Jeleni [Zdeněk Kolář 10.6.2015 13:35] | Reagieren
autor příspěvku o Brežněvovi.Souhlasím s vysvětlením HS.Opradu to bylo toto hluboké údolí kolem Buk.potoka.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 93 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist