EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Wischna (Věžná) - Věžná - rychta

Beigetragen: Jaroslav Sadílek

Bývalý areál zákupní rychty ve vsi Věžné se nachází na východním okraji vesnice. Vzniká ve čtyřicátých letech 17. století přeměnou z původního svobodného dvorce místní drobné šlechty. Skromně dochované klenební konstrukce v přízemí a suterénu objektu umožňují předpokládat, že se i po zásadní změně účelu budovy nadále dochovaly zbytky bývalého feudálního sídla, které by tak bylo možné charakterizovat jako skromnější tvrz. Budova byla po roce 1945 zabrána státem a sloužila jako skladiště a stáje místního zemědělského družstva. V roce 1979 byla hlavní obytná budova z větší části zbořena. Stáje a stodola byly nadále využívány, po roce 1990, kdy byla rychta navrácena původním majitelům, výrazně chátrají. Zbylé části dosud přetrvávají v podobě nápadných zřícenin.
Obytná budova rychty a dvora představovala před demolicí patrovou obdélnou stavbu, nápadně vystupující nad areál dvora. Dnes se z ní dochovaly části přízemí s valenými a výsečovými klenbami snad ještě renesančního stáří.

Eingegeben: 29.12.2014Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 56 do následujícího políčka:

   


Processing time: 12 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version