EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Altbrünn (Staré Brno) - Staré Brno

Beigetragen: Jan Tomášek

Už samotný název Starého Brna naznačuje, že se jedná o osídlení letité, vlastně starší než středověké město Brno. Zde – na bažinatém území svratecké nivy je možno nalézt i původ samotného názvu Brno.

Přes dlouhou dobu své existence se ze stavebního hlediska nejednalo o sídlo nijak zvl᚝ stabilní, často se tu bouralo a přestavovalo. Jedinou připomínkou středověkého stavitelství pak je gotická starobrněnská bazilika s klášterem, lidově známá jako Eliška Rejčka.

Staré Brno nikdy nemělo hradby a ani nedosáhlo statut města – vždy zůstávalo městečkem, až bylo r. 1850 připojeno k Brnu.
Dnešní katastr Staré Brno také nelze ztotožňovat s historickým Starým Brnem. Tomu patřila i část na pravém břehu Svratky s dalšími dvěma kláštery. Tento stav zapříčinila katastrální reforma z 60tých let 20tého stol., kdy čtvr o část svého území přišla a naopak k ní byla přičleněna území některých jiných historických předměstí města Brna.

Daleko razantnější změnou z tohoto období byl však zásah do vlastní urbanistické struktury. V šedesátých letech byla totiž katastrem nově proražena tzv. Veletržní třída (zde postavené panelové domy bývají někdy nazývány jako sídliště Staré Brno – sever) a strženy celé bloky domů u Mendlova náměstí, včetně například starobrněnské radnice. Náměstí tak získalo svoji dnešní tvářnost nepříliš utěšeného komunikačního uzlu.

Obklopen paneláky se naopak ocitl třeba letohrádek Mitrovských - postavený na sklonku 18. století ve slohu zvaný luiséz – umístěný na západním okraji Starého Brna. Souběžně s letohrádkem zde byly tehdy založeny rozlehlé zahrady.

Co se týče bytové zástavby tak už převažuje 20. století. Mezi těmito domy se však občas vkliňuje nějaký ten činžák ze století devatenáctého.

A protože kolorit Starého Brno dotvářely i četné hostince, zmíněn by měl být alespoň jeden z nejznámějších a to starobylý hostinec U modrého lva, zbořený ve 30tých letech. Existenci někdejší hospody však připomíná barevná mozaika s lvím motivem na průčelí budovy pošty vystavěné roku 1964.Eingegeben: 1.11.2015Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   


Processing time: 10 msec.
IP address = 35.174.62.162
desktop version