EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Lomy Hády (Lomy Hády) - historie těžby

Beigetragen: Jan Tomášek

Již ve středověku vznikaly v horní části hádeckého kopce malé tzv. selské lůmky, kde byl těžen vápenec pro stavby domů. Historie moderní velkotěžby sahá do roku 1906 kdy v Maloměřicích firma Leo Czech získala pozemky pro stavbu cementárny na o dva roky zahájila provoz.

Na Hádech byl těžen jak vápenec – tak břidlice nutná pro korekci. Nejstarším lomem, kde byly těženy obě suroviny byl lom Džungle. Po jeho dotěžení byl pro těžbu vápenných břidlic otevřen Růženin lom a pro získávání vápence lom Habeš. V Džungli při tom zůstalo zázemí s drtiči a surovina z Růženina lomu sem byla dopravována úzkorozchodnou železnicí, která procházela tunelem.

Pro těžbu vápence byl později na planině ve vrcholové partii Hádů otevřen tzv. Lesní lom, spojený s Džunglí nákladní lanovkou. Druhá lanovka odtud pokračovala do maloměřické cementárny. Po ukončení těžby břidlic v Růženině lomu byl v 60tých letech otevřen tzv. Etážový neboli Městský lom, který vytvořil v kopci charakteristické zářezy.

V 90tých letech nastal pozvolný útlum těžby, která byla definitivně ukončena v r. 1997. O rok později skončil i provoz cementárny. Začala postupná rekultivace hádeckého vrchu. Veškerá technologie byla zrušena a vytěžené lomy se vracejí přírodě.

Lom Habeš je zastavěn, Růženin lom - s výskytem vzácných rostlin a živočichů - je považován za nejkrásnější a Džungle byla oproti plánu na zavezení zachráněna v původní podobě.

zdroj: především informační cedule


Eingegeben: 2.12.2015Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist