EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Sischkenberg (Vřísek) - Osada

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Nevelká osada na plošině jihovýchodně od zámku, dnes zaniklá. Dochovány poměrně rozsáhlé pozůstatky několika budov se sklepy. Vznikla někdy kolem poloviny 17. stol., zanikla po polovině 20. stol.
Od poloviny 19. stol. byl do těchto míst lokalizován hrad Vřísek - hrad zde však dle současného stavu bádání nikdy nestál (nbyly nalezeny žádné stopy osídlení starší 16. stol.) a Vřísek se podrobným studiem urbářů z poč. 17. stol. podařilo jednoznačně ztotožnit s lokalitou Hradiště u Drchlavy. Přesto je označení Vřísek pro tuto lokalitu natolik vžité (je to konec konců v současné době oficiální jméno obory a ve 30. letech 20. stol. tak byla nazývána i zdejší osada), že bude zřejmě ještě dlouho přetrvávat.
Gabriel s Panáčkem přiřazují zdejšímu zámku jméno Vítkovec (Weithennperg), zejména na základě toho, že Vítkovec měl vzniknout dle archivních listin někdy mezi lety 1543-1546 a zámek na Žižkové hoře je jedinou stavbou v oblasti (nepočítaje Nový Zámek), jejíž vznik lze datovat do poloviny 16. stol.
zdroj:http://www.mistopis.eu/mistopiscr/machuv_kraj/ceskolipsko/zizkova_hora.htm

Eingegeben: 11.3.2016Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 15 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist