EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Čertúv mlýn (Čertúv mlýn) - O místě

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Podlešínský potok (dříve též nazývaný Žmole), pojmenovaný podle vesnice Podlešín, je téměř 1,5 km dlouhý levý přítok řeky Labe. Pramení ve výšce 420 m n. m. a po překonání strmého klesání končí svou pou v nadmořské výšce 140 m.
V závěru svého toku udělal velký skok ze skály, který jsme nazvali Vaňovský vodopád. Představte si, že v horní části této stružky stával mlýn na obilí. Jeho trosky se nacházejí doprava mimo cestu. Rozvaliny byly později zvány Čertův mlýn a lidé se tomuto místu raději vyhnuli.
Podélně vede turistická stezka z Vaňova do Podlešína vybudovaná ústeckým Gebirgsvereinem roku 1903. Dodnes je to oblíbená trasa na žluté značce.

Nad dolejším vodopádem nalezá se ještě jiný, těžko přístupný. V úzkém, hlubokém úvalu, jímž ručej s vysočiny k vodopádu spěchá, jest starý, polo spadlý, bývalý mlýn, Čertův zvaný; romanticky ležící v úplné od světa odloučenosti, mezi vždy zelenými luhy. Nad ním k severu již na vysočině, ze které ručej vzniká, jest ves Podlešín.
V. WACHSMANN SEVERNÍ POLABÍ - OD LITOMĚŘIC AŽ K HŘENSKU.
Autorova poznámka - Nejsem spisovatelem z povolání a dobře vím, že spis tento není vad prost; jest psán však s vřelou láskou k věci samé; a spoléhám proto na shovívavé jeho posouzení a laskavé přijetí, nebo jen tak možno v jeho hojné rozšíření doufati; čímž úmysl můj, seznámiti zdejší své české krajany s naší krásnou domovinou, jakož i Čechy uvnitř země s krajinami obývanými jejich bratry, dosažen bude.
Spis ten budiž jednou z pásek spojujících nás s bratřími vzdálenými a pobídkou lásky ku krásné naší vlasti a slavnému národu.

V Ústí n. L., v květnu 1888.

Vydalo občanské sdružení Ústecká kulturní platforma ’98


Eingegeben: 31.5.2016Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 10 do následujícího políčka: