EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Mariastock (Skoky) - Zánik obce po r. 1945

Beigetragen: Vladimír Kraus

Po roku 1945 přišel odsun německých obyvatel, část zdejších statků obsadili dosídlenci z východního Slovenska. Ve Skocích zůstalo pouze 18 obydlených domů a 43 obyvatel. Někteří z nich však obec opustili poté, co odmítli vstoupit do JZD. Jejich majetky a později i majetek krachujícího JZD převzaly státní statky.
Obec se již nikdy nepovedlo znovu plně osídlit a opuštěné domy byly poté postupně strženy. V roce 1950 byla po internaci řeholníků opuštěna i zdejší fara.
Farnost s kostelem pak spravoval žlutický farní úřad. Pro nízký počet obyvatel byla obec 1. června 1957 zrušena a připojena k Ratiboři, s kterou následně byla v roce 1960 připojena ke Žluticím, jejichž součástí je dodnes.
V roce 1961 žilo ve Skocích posledních 16 obyvatel. Definitivním koncem byla roku 1968 výstavba žlutické nádrže na pitnou vodu. Skoky tím byly zcela odříznuty od okolního světa (a přívodu elektrického proudu), zbylí obyvatelé (kromě jedné paní) byli vystěhováni. Zbytek vesnice kromě Schopova hostince (čp. 21), jedné stodoly, hřbitova, kapličky a kostela byl armádou srovnán se zemí.
Poté, co roku 1982 tragicky zemřela i tato poslední obyvatelka, začala chátrající obec pohlcovat okolní příroda.

Eingegeben: 25.9.2016Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 62 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist