EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Zauchenthal - Evangelische Kirche (Suchdol - Evangelický (toleranční) kostel) - Suchdol – jedno z center protestantismu na Moravě

Beigetragen: Jan Tomášek

Při vyhlášení tolerančního patentu císaře Josefa II. se ukázalo, že se v moravském městečku Suchdole protireformaci nepodařilo vyvrátit bratrské tradice. K povolenému augsburskému vyznání se přihlásily dvě třetiny obyvatel (733 osob). První pobožnosti byly slouženy v soukromých bytech, ale již roku 1782 přistoupili suchdolští narychlo ke stavbě dřevěné modlitebny, která byla situovaná na návrší u polí, na protilehlé straně než stojí katolický kostel.

Roku 1791 byl dřevěný kostel zbořen a nahrazen zděnou novostavbou. Prostá, podélná budova svým vzhledem reagovala především na nařízení o podobě protestantských kostelů, které mohly být stavěny pouze za obcí a bez věží.

Když byla v roce 1849 vyhlášena svoboda vyznání, začaly se množit stavby protestantských chrámů, které již nemusely respektovat předepsanou jednoduchou podobu. I v Suchdole se rozhodli postavit novou - v pořadí již třetí - svatyni na stejném místě. Bylo to v roce 1852.

Tento kostel zde stojí do dnešních dnů. Jeho současný stav však určitě neodpovídá jeho hodnotě. Poněkud chátrající stavba byla v nedávné minulosti dokonce ohrožena demolicí. Jistým příslibem k změně k lepšímu byla alespoň obnova interiéru kostela.


Eingegeben: 28.11.2016Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 86 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist