EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Althammer (Starý hamr) - Baráčkův neboli Hamerský mlýn

Beigetragen: Jan Tomášek

Starý hamr nahradil pravděpodobně někdy v 18. století mlýn. Proto kromě názvu Baráčkův mlýn se pro tento objekt ujalo i pojmenování Hamerský mlýn. Trvalou připomínkou výroby a zpracování železa v hamru je však i značné množství železářských strusek, jimiž je prostoupena ornice na poli před bývalým mlýnem a též na zahradě, jež patří k dosud stojícímu obytnému stavení.

Mlýn - u něhož byla také pila, vystřídal řadu majitelů, z nichž jako poslední jsou dosud v povědomí Jokl a Gelner, z nich Gelner pracoval na mlýně ještě v roce 1956. Potom byl mlýn zrušen a část složení mlýna i pily byla převezena na mlýn na Bílém potoce u Domášova.

Někdy v roce 1957 bylo zbouráno velmi staré stavení vlastního mlýna a též stavení pily a vodní dílo bylo zrušeno. Dosud se zachovalo poněkud níže stojící obytné stavení a hospodářské budovy. Podle tradice byl původní mlýn velmi starý, ne-li nejstarší v kraji, a k jeho stavbě bylo původně použito mohutných dřevěných kmenů.

(Prameny: Rozbory strusek od Starého hamru v Josefském údolí – Stránský, Merta, Rek)


Eingegeben: 28.5.2017Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist