EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Choceň - Josef Kudláček, výroba uzenářských strojů (Choceň - Josef Kudláček, výroba uzenářských strojů) - o firmě

Beigetragen: Jan Tomášek

Strojírenský závod založil zámečnický mistr Josef Kudláček (1830–1909). Roku 1887 zadal staviteli Josefu Pasovskému stavbu patrového domu čp. 191 na Záměstí, v jehož dvoře postupně vybudoval velkou dílnu se slévárnou na výrobu uzenářských strojů a zařízení pro porážky. Dílnu poté rozšířil na úkor slévárny, kterou přenesl na pozemky domů čp. 159 a 160 na protější straně ulice.

Takto vybudovaný závod předal Kudláček svému stejnojmennému synovi († 1916) a zeti Štěpánu Mrázovi. Po smrti Josefa Kudláčka mladšího převzal firmu Mrázův syn Jaroslav a přistoupil k dalšímu rozšíření.

Za první světové války továrna dodávala polní kuchyně, vozy, muniční káry i součásti k letadlům. Ve dvacátých letech získala nové zahraniční odběratele, na konci třicátých let přešla na výrobu dělostřelecké munice a po válce se vrátila k původnímu výrobnímu programu.

Po znárodnění (budovy čp. 191, 203 a 233) postupně vystřídala několik správních podniků, po roce 1989 byla privatizována. V současné době je výroba zastavena. Dochoval se přestavěný dům čp. 191 a bývalá strojnická dílna. Na části pozemku stojí novostavba velkoprodejny.

(zdroj: industriální topografie)


Eingegeben: 6.6.2017Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 70 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist