EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Brno - Velký Špalíček (Brno - Velký Špalíček) - Moderní architektura nebo Potěmkinova vesnice?

Beigetragen: Jan Tomášek

Zábava v podobě kina s popcornem a spousta obchodů. Ale taky šrám na historické podobě Brna. To je brněnské nákupní centrum Nový Špalíček.

Vybombardovaná proluka na rohu ulic Dominikánská a Mečová zela prázdnotou po celé období socialismu. Když se konečně začalo rýsovat nějaké řešení – totiž stavba hotelu Baron Trenck – režim padl. S tímto hotelem bylo počítáno nějakou dobu i za nové politické situace – ale neustále docházelo k odkladům – takže se zdálo, že proluka se nějaké zástavby opět jen tak nedočká.

To řešení, které se posléze vynořilo – bylo však daleko radikálnější a pompéznější než veškeré návrhy před tím. Počítalo totiž nejenom se zastavěním proluky z Druhé světové války – ale dotklo se i celého přilehlého bloku stojících historických domů. Tyto měly být prakticky zbourány – až na uliční průčelí – a na jejich místě postaveny nové objekty.

Přes odpor památkářů a osvícené části veřejnosti tehdejší magistrát toto řešení nakonec prosadil. Ministerstvo kultury se sice pokusilo celou akci zastavit – ale jeho výnos se záhadně zdržel – objevil se, až už domy byly zbourány. Při přestavbě této části historického středu Brna se šlo i pořádně do hloubky – na místě byla vybagrována obrovská jáma – na jejímž dně vypadaly těžká nákladní auta jako malé angličáky.

Při inauguraci nového multifunkčního komplexu magistrát ústy tehdejšího primátora Petra Duchoně pěl samou chválu - prý moderní architektura do center současných měst patří. Nějak se při tom zapomnělo zohlednit, že tato architektura by měla mít jistou úroveň a kvalitu. Však také zazněli hlasy protestujících – vzduchem dokonce létala rajčata – malou protestní demonstraci měli i architekti.

Co tedy město Brno ztratilo touto radikální přestavbou domovního bloku mezi ulicí Dominikánskou a Starobrněnskou? Především kus své historie. Tento blok domů byl totiž jedním z posledních míst kde se dochovala původní renesanční a barokní zástavba města před jeho asanací na počátku 20. století.

Není bez zajímavosti – že i v samotném centru města kvalitní moderní stavby vznikly. Za všechny budiž jmenován třeba dům Dopravního podniku města Brna. Tyto zdařilé novostavby spojovala skutečnost – že jejich investorem byla soukromá osoba. Demokraticky volené veřejné instituce tedy v tomto případě zcela zklamaly.


Eingegeben: 24.6.2017Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist