EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Točník - pivovar pod hradem Žebrák (Točník - pivovar pod hradem Žebrák) - Pivovar a další zajímavosti z podhradí Žebráku

Beigetragen: Jan Tomášek

Ačkoliv je hrad Žebrák staršího data, bývá nejvíce spojován s králem Václavem IV., který si tento hrad velmi oblíbil a přebudoval jej k obrazu svému za využití nejnovějších architektonických trendů.

Nejen užitným hodnotám byla věnována péče, ale bylo dbáno i na obranyschopnost. Důkladně fortifikován byl nejen vlastní hrad – ale i jeho podhradí – byť již poněkud nižší hradební zdí. Ještě na počátku 19. Století bylo podhradí hradu uzavřeno jednoduchou branou s brankou pro pěší, která stála za dnešním mostem a v níž bydlela stráž. Do obranného systému lze započítat i soustavu – dnes – již zrušených rybníků, které ze tří stran obkružovaly hradní ostroh včetně přihrazeného podhradí.

Původně gotické domy v podhradí byly časem přestavovány a pravděpodobně takovou přestavbou vznikl i zdejší pivovar. Ten se v Točníku poprvé připomíná roku 1544. V 18. století byl pivovar barokně přestavěn, snad počátkem následujícího věku byla hlavní budova postupně rozdělena na pět objektů, které byly přestavovány na obytné. Výroba piva byla zastavena roku 1926.

Do dnešních dnů se ve své barokní podobě nejlépe dochovaly dvě budovy na východní straně (nejlépe čp.1, takto sídlo Obecního úřadu Točník). U dalších částí bývalého pivovaru je již přestavba značná a domky mají novodobý vzhled. Podle dochované fotografie z 30tých let zcela zmizela budova sladovny a také poměrně výstavný – patrně rovněž barokní dům přes ulici – který ovšem k vlastnímu pivovaru již nepatřil.
Eingegeben: 10.7.2017Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 53 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist