EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hraničný – hájovna a lesovna (Hraničný – hájovna a lesovna) - O místě jakož i hraběti Filipu Kinském

Beigetragen: Jan Tomášek

V místech zvaný Hraničný – uprostřed hlubokých lesů stávala hájovna a lesovna patřící velkostatku Rychmburk. Popisnými čísly patřily tyto dvě samoty k Damašku – ten zas původně náležel k obci Březiny, po referendu v r. 1919 však k obci Pustá Rybná.

Značná odlehlost a špatná dopravní dostupnost tohoto místa způsobila, že dnes zde po stavbách ani jejich obyvatelích nenajdeme žádné památky.

Zmíněná odlehlost však měla i jistou výhodu – totiž jako vhodný úkryt posloužila i majiteli panství hraběti Filipu Kinskému. Ten, jsa výbušné povahy se dostal do konfliktu nejenom s armádními špičkami ale i se členy císařského dvoru. Poslední kapkou bylo, když inzultoval generála Savčinského, který se příliš důvěrně choval k jeho choti. Ve Vídni byl pak na něj vydán zatykač a před pronásledováním husary se ukrýval například na těchto samotách v Hraničném – nebo na zámečku Karlštejn – nebo prý dokonce u svých poddaných. U poddaných byl hrabě Kinský naopak oblíben – protože po vydání tolerančního patentu povolal z Uher evangelické kazatele.


Eingegeben: 1.1.2018Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist