EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Josefsthal (Josefovo Údolí) - Josefovo údolí

Beigetragen: Jiří Kripner

Josefovo údolí (Josephsthal) bylo pojmenované zřejmě po císaři Josefu II. Zakladatelem provozů byl v r. 1788 nájemce sklárny v Nové Knížecí Huti Jan Křtitel Dannhofer (Dannhof). Proti výstavbě nových brusíren ostře protestoval sklářský podnikatel František Koller, který v r. 1787 dokončil na nedaleké Střebli výstavbu stejného zařízení. Guberniální úřad proto s povolením výstavby Dannhoferových provozů otálel až do 4. 12. 1788, kdy stavbu konečně povolil. V r. 1802 zakoupil podniky v Josefově údolí za 7 000 zlatých Jan Jiří Dannhofer, bratranec původního majitele. Nehospodařil však dobře a r. 1826 musel zadlužený podnik prodat věřitelům. Dalším majitelem brusírny a leštírny v Josefově údolí se stal Emanuel Brechler, který je získal za 6 200 zlatých. Provoz, nazývaný lidově Brächtlschleif, musel ale i on v r. 1834 pro dluhy prodat dalšímu z věřitelů. Tím nebyl nikdo jiný než známý sklářský magnát Ondřej Ziegler. V r. 1837 postoupil Ziegler provoz majiteli waldheimského panství. Při prodeji panství r. 1884 získává podnik v Josefově údolí i ostatní šlejfy Albert Dub, od něhož je v r. 1890 kupuje firma Kupfer a Glaser. Kolem r. 1908 přechází Josefovo údolí na firmu Naschauer & Pollak. V r. 1938 je majetek židovských firem vyvlastněn a šlejfy zastaveny. Od té doby byl průmyslový objekt v Josefově údolí využíván jako byty.

Osobité kouzlo Josefova údolí na nás dýchne ze starých fotografií, na nichž je zobrazen panský dům – zámeček s mansardovou střechou a zvoničkou. Pod ním na náhonu ležela patrová budova čtvercového půdorysu, která v přízemí obsahovala brusírnu a v patře leštírnu skleněných tabulí s prostorem k pokládání zrcadel. Na starší fotografii stojí ještě budova, v níž byl umístěn mlýn a pila. Podnik doplňovaly další drobné stavby, např. truhlárna na výrobu zrcadlových rámů, chlévy a kolny.

Stejně jako ostatní vsi a samoty byly také budovy v Josefově údolí nesmyslně zbořeny při buldozerování tzv. zakázaného hraničního pásma v 50. letech 20. století. Zříceniny staré brusírny, napojené na koryto vyschlého náhonu, jsou dosud dobře patrné. Rozeznatelný je prostor staré strojovny i šachta, v níž se otáčelo vodní kolo. V r. 1838 byl šlejf ještě dřevěný, kamenná stavba byla vybudována kolem poloviny 19. století. Ze zřícenin nedaleko šlejfu byla před nedávnem vykopána suterénní část objektu, složená ze tří klenutých komor. Naproti tomu panský dům, vybudovaný na stráni nad náhonem, zmizel bez výraznějších pozůstatků. Zachovalo se jen základové zdivo a polozasutý sklep.

Od poloviny 90. let 20. stol. se v blízkosti bývalého šlejfu tyčí několik indiánských stanů. Jejich obyvatelé se věnují experimentálnímu pobytu v přírodě a pod vedením p. Smrže zříceniny v Josefově údolí upravují.


Dokumentaci pro výstavbu budov v samotném Josefově údolí se prozatím nalézt nepodařilo. Byly ale objeveny plány, podle nichž měl být v údolí pod Josefsthalem vybudován další šlejf. Projetk si u stavibele Josefa Erlera z Tachova objednala opět firma Kupfer a Glaser. Dokumentace byla vypracována v r. 1891, jen pár měsíců poté, co firma Josefsthal koupila. Náhon, který měl ke šlejfu vést, i vlastní šlejf ležely na území, které je na plánu označeno červenou linií. Firma zřejmě tehdy musela celý pozemek odkoupit od obce Česká Ves, na jejímž katastru se Josefsthal i nový šlejf nacházely. K výstavbě šlejfu nakonec nedošlo. Není označen na historických mapách a nepodařilo se nalézt ani jeho pozůstatky v terénu. Na dokumentaci je zachycen jako patrová budova se dvěma vodními koly o rozměrech 21x10,60 m. Přízemí obsahovalo strojovnu a obytnou místnost, patro vlastní lešticí zařízení.

Zdroj: Zdeněk Procházka - Sklářství v Českém lese na Domažlicku a Tachovsku

Eingegeben: 19.1.2018Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist