EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Tellerhäuser (Domy Tellerovy) - POVĚST O VZNIKU TELLEROVÝCH DOMŮ U OLDŘICHOVA

Beigetragen: Miroslav Landa

V dobách, kdy štoly a rýžoviště v horách podél toku Rolavy dávaly bohaté výnosy cínu, onemocněl nejdeckému hraběti jeho nejoblíbenější kůň. K léčbě byli přizváni věhlasní lékaři ze vzdálených krajů. Jejich snahy však byly marné. Když se již zdálo, že zvířeti není pomoci, nabídl se hraběti tajuplný cizinec jménem Tellerer - prý koně jistě uzdraví. Svému slovu dostál a získal tím velkou přízeň nejdeckého pána. Čarolékař byl bohatě odměněn a mohl si na nejdeckém panství vybrat kus půdy a postavit na něm svůj dům. Tak bylo postaveno první obydlí v lesní samotě severně od Oldřichova, která po staletí a ještě pro roce 1945 nesla označení Tellerovy domy - dnes se jmenuje Chaloupky.
Zázračný lékař ovládal mnoho magických praktik. Žil zčásti z výnosu svého nevelkého hospodářství, zčásti z tajemných obchodů. Lid z okolí si o jeho kouscích vyprávěl řadu historek. Tellerer prý uměl očarovat osoby tak, že na jeho přání ztrnuly na místě tak dlouho, dokud je neosvobodil zaříkadlem. Často tak trestal zloděje, vždy věděl předem, když se k Nejdku přiblížili nepřátelé. Mnohdy je nechal přijet až pod hrad a tam je pak uvedl do stavu ztrnulosti. Teprve na jeho povel se jezdci dali na divoký úprk. Svými nevšedními schopnostmi několikrát zachránil Nejdek od nepřátelských vpádů.
Těsně před svou smrtí dal Tellerer spálit všechny své kouzelnické knihy, aby jich v budoucnosti nikdo nemohl zneužít ke špatným skutkům.
Zdroj: Burachovič, S. PhDr.: Kouzelná harfa. Pověsti z Karlovarska. OKS v Karlových Varech, 1989, str. 14

Eingegeben: 27.2.2018Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 55 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist