EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Unterteschau (Dolejší Těšov) - Z historie obce

Beigetragen: pašerák

Každý,kdo znal těžké poměry venkovského života,je pochopitelné,že jen velmi zřídka něco zanesl na papír a z toho mála ještě byla část zničena válkou a odsunem.
Z okresní silnice Hartmanice-Petrovice se v obci Chlum (Chumo) odbočí vlevo k Dolejšímu Těšovu.
Když se dostanete do vesnice,všimnete si velkých hospodářských budov,které patří k panství.Pokud budete pokračovat po cestě,dojdete k zámecké čtvercové stavbě statku Dolejší Těšov.Cesta dál vede mezi statkem a vlevo stojícím hostincem a jste ve uprostřed vsi.Odtud cesta odbočuje do Oberteschau (Hořejší Těšov),vpravo do české osady Gaberle (Javoří) a rovně vede cesta do Mochau (Mochov).Dolejší Těšov leží 700 až 750 m.n.m. a byl vsí na jazykové hranici.Stojí na konci údolí a je na jihozápadě chráněný hřebenem Černého lesa (Schwarzwald) a na severozápadě zalesněným Vosíkem (Wossek).Zemědělsky využitelná půda v obci patřila převážně k panství Dr.Zieglera.Zbytek vlastnil jeden sedlák o výměře 15 ha a pět malých zemědělců.Ti měli sice částečně německá jména,ale přihlásili se k české národnosti.Kromě těchto pěti českých rodin žili v obci jen Němci.Pokud nebyli samostatně výdělečně činní,vydělávali si na živobytí v zemědělském a lesním hospodářství u statku nebo byli zaměstnaní v Chlumu v Blochovo továrně na stříbrné fólie a v Urbánkovo továrně na hračky.
Ve vesnici až do roku 1938 existovaly dvě školy.Německá škola, kde byly zapsány děti z Hořejšího Těšova,Bošova (Boschau) a Drahthäuser a česká škola,postavena ve dvacátých letech 20.století (1923).Ta byla navštěvována převážně dětmi u českých vsí Javoří a Vlastějov (Schwalben).
Majitel panství udržoval mateřskou školku pod vlastní správou,což byl v tehdejší době pozoruhodný sociální počin zaměstnavatele.Slečna učitelka se po celý den starala o děti,jejichž rodiče pracovali v provozu.Mateřská školka byla umístěna v zahradním domě.
Centrum společenského života byl pronajatý hostinec.Tam chodili kromě obyvatel vesnice,úředníků a zaměstnanců statku,zejména v létě také skupiny pěších turistů z Hartmanic a studenti z Kašperských Hor,kteří se starali svými hudebními vložkami o veselou náladu.Hostinec se stal v roce 1938 obětí plamenů a nebyl znovu vybudován.
Od té doby se ves velmi málo měnila.Byly zbořeny domy čp.9,13,14 a 16.Východní část čtyřhranného statku byla v šedesátých letech zvýšena o jedno patro a zároveň odstraněna pro tuto krajinu typická zvonice.Místo polní stodoly byly postaveny nové hospodářské budovy JZD.

(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern")


Eingegeben: 12.3.2018Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist