EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Scheschulkahof (Žežulka) - Škola u Žežulkova Dvora - Mochov

Beigetragen: pašerák

Nad bývalým velkým Žežulkovým Dvorem byla kolem r.1885 vystavěna přízemní školní budova s valbovou šindelovou střechou.Veranda,která ukrývala a chránila vchod před zimou a sněhem,byla jako všechny čtyři stěny obložena šindelem.Podobně jako v Mokřanech byla zde učebna,kabinet a byt pro učitele.Okolo školy se rozkládala zahrada a bylo zde i cvičiště.V r.1894 a též v dalších letech sem patřil Žežulkův Dvůr příslušející do Hartmanic,Poustka,starobylý statek Busil,Kubičkův Dvůr,Radkov jinak náležející do Kochánova,Zadní Domky z Horního Těšova,Sterzmühle.V tu dobu byla škola jednotřídní.Koncem minulého století (myšleno 19.století) na ní působil Weber,po něm J.Fleissner a jeho žena Kateřina jako industriální
učitelka.Dekretem c.k.okresní školní rady z 18.října 1907 byl sem přikázán z Dolního Krušce jako provizorní učitel a vedoucí školy František Pleyer,který byl v srpnu 1914 povolán na vojnu.Proto sem byl přidělěn od 1.září učitelský kandidát Jan Paleček.Pak zde vyučoval Diebold,Jan Salzer,František Aigner,Gustav Motika,od r.1931 Hermann Hofmann,který od 16.září 1936 přešel do Dolního Krušce.Dále zde působili Heinz Podlipský,Jan Wolf,Josef Bayerl,Anna Thurnerová,Marie Kunzová,Helma Häuslerová,Erna Zoglauerová,Irmhilda Zettlová,Emilie Duchetová a další.
V letech 1936 - 1940 byla škola dvoutřídní.Za zmínku stojí,že škola byla spolu se Žežulkovým Dvorem a blízkým Jogltoniho Dvorem elektricky osvětlována proudem ze Žežulkovy Pily.

(info z knihy Viléma Kudrličky:Javorná...Zapomenutý kout Šumavy II-Aby lidé měli k sobě blíž-vydané v roce 1987 jako účelový náklad pro Muzeum Šumavy)


Eingegeben: 22.3.2018Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 31 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist