EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Brunn (Studenec) - Brunn a Stüberhäuser

Beigetragen: pašerák

Místní lidé rozlišovali osadu na "Waldhäusern" a blíže k Nicovu ležící "Brunnhäusern".
Waldhäusern,postavené na vysoko ležící náhorní plošině pod Popelnou horou,byly pravděpodobně starší a dostaly pojmenování "Stüberhäuser".
Pravděpodobně se zde usadili nezaměstnaní skláři,aby zabezpečili obživu pro sebe a své rodiny.Stüberhäuser dostaly pojmenování podle "Stübbe,Stüb nebo Stupp",což podle prof. Antonína Mayera ( v Osídlení Šumavy z roku 1932) znamená houština nebo křoví.Poprvé byly Stüberhäuser zmíněny v listinách v roce 1780.
"Brunnhäusern" dostaly pojmenování podle vydatných pramenů při "Herrenwaldu",u staré cesty Kašp.Hory-Weihermühle-Mílov-Stachy-Vimperk.
Toto poměrně mladé osídlení má svůj počátek díky pěti energickým Nicovským sedláckým jinochům, kteří se zde usadili na počátku 19. století.
Domy stály podél cesty - na jedné straně od cesty se táhly pole do svahu, na druhé straně,směrem k Nicovu, louky klesaly do údolí.
Muži z Brunnu byli všude kolem známí jako dobří muzikanti.Jeden z nich hrál před přelomem století i na dudy.Starý "Humle",Johann Müller ze Stüberhäuser čp.8,hrál po 1.světové válce v malém orchestru na basu.

(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern")


Eingegeben: 17.5.2018Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 68 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist