Opava - Horní náměstí (Opava - Horní náměstí) - Krátce o osvobození Opavy
Beigetragen:
Jan TomáekOsvobozovací boje v Opavě na závěr druhé světové války byly velmi tuhé - kromě ztrát na ivotech dolo i ke značným kodách na hmotných statcích. Některé údaje si zmiňují dokonce o 80% ztrátách na nemovitostech, jiné zhruba o 40% zničených domech a budovách.
V důsledku těchto ztrát vznikla v Opavě v poválečném období řada novostaveb, svým charakterem je tedy Opava mezi českými městy poněkud vyjímečná - tak trochu připomíná města v Německu či Polsku - třeba i proto, e nejvýznamnějí kostel ve městě je z neomítaných cihel načervenalé barvy. Vlastně tak trochu Opava připomíná hlavní město toho větího - nyní polského Slezska - tedy Vratislav - kde rovně byly osvobozovací boje velmi urputné - Vratislav byla dokonce vyhláena za pevnost - a jedna z hlavních tříd byla promněněna v přistávací dráhu.
Kupodivu - podobně jako ve Vratislavi dominanty města vesměs přečkaly a za své vzaly spíe obytné budovy. To v Opavě platí například o Horním náměstí kde zůstala jak radnice, kostel a divadlo - ale značná část okolních budov byla nahrazena novostavbami.
Eingegeben: 30.5.2019