EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Litoměřice - město (staré nádraží) (Litoměřice - město (staré nádraží)) - Polabská dráha v Litoměřicích

Beigetragen: Jan Tomášek

"Polabská dráha", stavěná počátkem 70. let 19. století společností Rakouské severozápadní dráhy z Nymburka do Prostředního Žlebu se kromě nástrah poříčního terénu musela vypořádat i s průchodem zástavbou několika měst. V Litoměřicích trať procházela poměrně technicky náročným tunelem pod zahradami kapucínského kláštera.

Nádraží leželo daleko na východ od města (dnešní stanice Litoměřice dolní nádraží, sloužící jen nákladní dopravě), což vyvolalo kritiku. Proto se začalo hledat řešení ve zřízení zastávky blíže k městu. Po složitých jednáních o výkupu potřebných pozemků byla r. 1884 otevřena zastávka Litoměřice město v dnešní Jarošově ulici. Neměla nikdy více než jednu kolej, přesto u ní vznikla jedna z nejhonosnějších výpravních budov Rakouské severozápadní dráhy v Čechách.

Obě místa pro nástup a výstup cestujících byla koncem 50tých let 20tého stol. nahrazena novou zastávkou Litoměřice – město, rovněž poměrně komfortně vybavenou - takže připomíná standartní nádraží. Přilehlý tunel opuštěn a trať posunuta blíže k Labi – přičemž částečně vzala za své zástavba mezi řekou a Starým městem.

Budova někdejší zastávky, zmenšená o severní křídlo, které muselo ustoupit nové trase trati, patří Správě železniční dopravní cesty, která zde má kanceláře.

(zdroj: internet - především hrady.cz)


Eingegeben: 1.6.2019Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 16 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist