EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Okříšky - prodej a výroba praček "ALFA Separator" (Okříšky - prodej a výroba praček "ALFA Separator") - Historie praček a praní

Beigetragen: Jan Tomášek

Na počátku praní byla „čistá voda“ – prádlo se máčelo, otloukalo o kameny a máchalo – například v potoce. Časem se začaly používat navíc různé přísady – například bělící hlinkách, pralo se ve speciálních kádích a podobně.
Osobně jsem tento dávný způsob praní měl možnost pozorovat v Indii – kdy den začínal u řeky nebo u pumpy, po vyprání ženy rozložily své barevné látky třeba na břehu řeky.
Největší skok v praní přinesl vynález valchy – neboli prací desky, a ještě větší na sklonku 19tého století konstrukce pracího stroje – neboli pračky. Pračky nejprve nalezly uplatnění ve veřejném prostoru – špitálech, prádelnách – později i přímo v domácnostech.
První pračky byly vlastně půlválce na nohách – používaly se různé mechanizmy na bázi lopatek, či valch – pohon byl ruční – přímo nebo s převody.
Později nastoupily výřivky, kde cirkulaci vody s pracími prostředky obstarávala například vrtulka poháněná elektromotorem. Do těchto praček bývala i zabudována topná spirála – která umožňovala ohřev vody, řešený byl například i odtok vody. Já však pamatuji i výřivku bez ohřevu – kde se voda musela výlevat za pomoci kbelíků. Jako doplněk praní fungovala samostatná ždímačka – a prádlo se už mohlo jenom sušit.
Další generace praček – automatické pračky jsou všeobecně známa - praní se uskutečňuje komplexně podle různých programů odpovídajícím tipu prádla.


V Českých zemích se ještě na přelomu 19tého a 20tého století se pračky vyráběly v dílnách malých živnostníků, zpravidla jako „doplňková“ výroba. Teprve posléze docházelo k zakládání specializovaných továren a továrniček – nejstarším známým výrobcem praček v českých zemích by Jaroslav Novotný z Moravských Budějovic – a rok později byla založena například firma Eduarda Ledera. Značek bylo mnoho – namátko IDEAL, SIMPLEX, ZLATÁ VČELA, LYRA – nebo na Slovensku známá TATRAMAT či VIRENA.


Eingegeben: 23.6.2019Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist