EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Grosshaid (Velký Bor) - Vznik obce

Beigetragen: pašerák

Když v roce 1726 přešly svobodné královácké rychty Stachy a Stodůlky z držení hraběte Kolowrata do majetku bystřického pána Karla Richarda von Schmidlin,se ještě téhož roku 1726 u nového vlastníka ohlásilo několik osadníků,kteří se chtěli usadit na svahu zvaném "Na velkém boru",jihozápadně od hlubokého zářezu říčky Kieslingbach (Křemelná).Dne 4.6.1726 ponajal?odprodal Karl Richard von Schmidlin tři lesní oblasti těmto osadníkům:Hansu Kislingerovi a Andreasu Wagnerovi 249 strichů,Michlu Kislingerovi,Peteru Gebhartovi a Johannu Kislingerovi 630 strichů,Georgu Haasovi 326 strichů.
Asi v roce 1880 nebo později,byly lokality Grosshaid (Velký Bor),Gruberg (Hrubá),Sonnberg (Slunečná),Seeberg (Jezerní), Mühlspreng a Obergrünberg (Horní Zelená Hora) sloučeny do jedné obce.Předtím příslušely k obci Rehberg (Srní) - jako stodůlecký podíl II.díl.Většina z nich byla přifařena k Prášilům,jen Gruberg patřil k farnosti srnské.Školáci ze Slunečné a okolních osad Seeberg a Gruberg chodili dlouhou cestou do přášilské školy.Pošta byla doručována z Prášil.Obec Velký Bor náležela pod soudní okres Hartmanický.
Dne 13.prosince 1731 koupila v dražbě kněžna Eleonora z Mansfeldu rozsáhlé lesní a zemědělské pozemky z majetku rodu "von Schmidlin",rozparcelovala je a prodala novým osadníkům.Když kněžna nechala vykácet přes prales cestu,vznikly další osady - Gruberg,Seeberg,Mühlspreng,Obergrünberg,Sonnberg.
(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern")

Eingegeben: 8.2.2020Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 76 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist