EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Rudolfinum - parlamentní vestavba (Rudolfinum - parlamentní vestavba) - Parlamentní vestavba poslanecké sněmovny v Rudolfínu

Beigetragen: Jan Tomášek

Dům umělců - zvaný též Rudolfinum - postavený podle projektu Josefa Schulze (v podstatě pokračovatele Josefa Zítka - architekta například Národního divadla) byl vybudován jako důstojný stánek české kultury na sklonku 19. stol v tehdy oblíbeném slohu české novorenesance. Složil především koncertní činnosti, své výstavní místo ovšem zde měli i výtvarníci. Když se v počátcích první republiky hledalo sídlo pro parlament - volba padla právě na Dům umělců. Pro účely poslanecké sněmovny byla adaptován hlavní koncertní sál - zvaný Smetanova síň. Varhany nahradila řečnická tribuna, předsednická místa parlamentu a místa pro vládu.

Poslanecká sněmovna zde naposledy zasedala roku 1938, o rok později byla budova adaptována zpět pro koncertní účely, do hlavního sálu se vrátily varhany. Ovšem za jakých okolností je známo.

Místnosti poslaneckých klubů a další zázemí pro parlament - takzvaná "parlamentní vestavba" byly upravovány zpět směrem původní podobě Rudolfina až v 90tých letech 20. století.

Eingegeben: 19.3.2020Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 76 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist