EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Dolní Lipovsko (Dolní Lipovsko) - Historie

Beigetragen: Jiří Brožek

Dolní Lipovsko (na mapách též Dolejší Lipovsko, Na Dolejším, Dolejší mlýn) získalo jméno po Adamu Lipovském z Lipovic. Ten po konfiskaci dražíčského panství Janu Svatkovskému z Dobrohoště za účast v povstání zabavené statky roku 1623 za 5220 kop koupil a na jejich hranicích u Vltavy založil osadu.

Dolní Lipovsko patřilo v roce 1843 v rámci alodiálního panského velkostatku Chřešťovice do majetku Jana Adolfa II. knížete ze Schwarzenbergu.

Mlýn s pilou (čp. 42) vlastnil k roku 1890 Antonín Omcirk, který dříve působil jako stárek na mlýně v Horním Lipovsku. V roce 1900 je zde uváděn mlynář Vojtěch Pravda, o deset let později již na mlýně hospodařil jeho syn Petr. Ten je na mlýně uváděn i v letech 1921 a 1939. Pod navazujícím jezem probíhaly v letech 1931–1932 rozsáhlé regulační práce, aby se odstranily překážky pro plavbu pramenů.

Do Dolního Lipovska a blízkého okolí situuje Adolf Heyduk děj svého veršovaného románu Sekerník.

Eingegeben: 25.3.2020Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 14 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist