EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Výrobní družstvo Vkus Vrchlabí (Výrobní družstvo Vkus Vrchlabí) - Dělnická móda z Vrchlabí

Beigetragen: Jan Tomášek

Výroba ve vrchlabském závodě Výrobního družstva Vkus Jičín se obejde bez hrubé plachtoviny a cvočků - zde se šijí pracovní oděvy. Sériově se zde vyrábějí "modráky" z náprsenkou i bez ní, bílé oděvy pro lékaře, silónové pláště prodavačkám, kadeřnicím, pokladním , úřednicím a tak dále. Velikost sérií je od 200 do 2 000 kusů a ročně se z tohoto nevelkého závodu dostane až čtyřicet tisíc pracovních oděvů do obchodů a podniků.

Pracovní oblek nemusí být jen účelný a pohodlný - ale také slušivý - a "inovace" v družstvu není neznámé slovo.

Ale jak to vlastně vypadá v takové šicí dílně? Vedoucí - tedy mistr má pod sebou 28 podřízených pracovnic. Používány jsou rozmanité šicí stroje - například dvojjehlovky - nebo dírkovačky. Nejde o to jen oděvy ušít, ale také je vybavit přeskami, knoflíky , tkanicemi a zhotovit dírky. Na každém kusu je osm dírek a k nim patří osm knoflíků - plus náhradní. I když strjní šití je něco jiného než přišívat knoflík ručně - třeba, když se utrhne na táboře. Třeba aby vznikla knoflíková dírka - je třeba dvojího sešlápnutí dírkovačky.

Závod výrobního družstva má několik kuriozit - třeba květinová zahradní výzdoba v jeho okolí - ostatně nedaleko krkonošských velikánů. Pány by možná nadchla předválečná turbína na výrobu elektřiny s označením Kolben a spol. - kterou pohání vlny Labe.

(původní článek pro časopis ABC 27/9 napsala Milada Kazimourová - zkrátil, upravil JT)

Eingegeben: 14.5.2020Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 19 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist