EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Veselské pískovny (Vlkovská pískovna) - Rakušáci na Soběslavsku květen 1945

Beigetragen: Jan Tomášek


Z pamětní knihy obce Dráchov:

V dubnu do obce přijela autokolona německé armády, jejíž posádku tvořili Rakušané.

Část Rakušanů bydlela v hostinci u Čejků a Vondrušků, na mlýně měli štáb. S místním obyvatelstvem posádka vycházela přátelsky, nebyly proti nim žádné námitky. V sobotu 5. května byly na obecním úřadě a hasičské zbrojnici vylepeny plakáty o brzkém osvobození vlasti. Rakušané vyvěsili vlajku svobodné rakouské republiky na vojenské autokoloně, jejíž čelo stálo u Pošvárů. Řada z nich si odpárala německé orlice a místo nich byly k vidění rakouské trikolory. Vojáci odevzdávali zbraně, nebo je i s municí házeli z dřevěného mostu do Lužnice. Dráchovská mládež je vybírala v neděli 6. května pro budoucí československou republiku.

Kolem třetí hodiny odpolední přijelo bojové auto německého letectva od Mezimostí, projelo celou obcí a poté se vrátilo k mostu, kde se již shromáždil dav místních obyvatel odhadovaný na 100 lidí.

Německý důstojník vyzval rakouské vojáky, kteří se v tu chvíli zdržovali na pile k obnovení pořádku v obci, přičemž došlo k prudké hádce a rvačce mezi rakouskými a říšskými vojáky. Němci vyzvali Dráchovské chlapce, kteří pod mostem vybírali zbraně a munici aby své práce zanechali. Když to odmítli, vystřelili vojáci pod most. V tu chvíli z pily přispěchali Rakušané k mostu na pomoc a Němci ustoupili k polní cestě do Soběslavi, odkud na ves zahájili kulometnou palbu, která trvala čtvrt hodiny a během které zahynul manžel zdejší rodačky Květy Červené, se kterou se nedávno před svou smrtí oženil, Alois Štindl. V době střelby stál před hospodářským stavením mlýna. Zraněni byli Karel Kulhánek do levé ruky a Jiří Novotný do nohy.

Z neděle na pondělí z 6. na 7. května hlídkoval v Dráchově před Zemanovým statkem č. p. 35 na rozcestí ke škole německý tank, který zde stál do 9. května. Rakouští vojáci v noci 5. května ze strachu z odvety ustupujících příslušníků SS ze vsi odešli.


Eingegeben: 20.1.2022Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 11 do následujícího políčka: