Veselské pískovny (Vlkovská pískovna) - Rakuáci na Soběslavsku květen 1945
Beigetragen:
Jan TomáekZ pamětní knihy obce Dráchov:
V dubnu do obce přijela autokolona německé armády, její posádku tvořili Rakuané.
Část Rakuanů bydlela v hostinci u Čejků a Vondruků, na mlýně měli táb. S místním obyvatelstvem posádka vycházela přátelsky, nebyly proti nim ádné námitky. V sobotu 5. května byly na obecním úřadě a hasičské zbrojnici vylepeny plakáty o brzkém osvobození vlasti. Rakuané vyvěsili vlajku svobodné rakouské republiky na vojenské autokoloně, její čelo stálo u Povárů. Řada z nich si odpárala německé orlice a místo nich byly k vidění rakouské trikolory. Vojáci odevzdávali zbraně, nebo je i s municí házeli z dřevěného mostu do Lunice. Dráchovská mláde je vybírala v neděli 6. května pro budoucí československou republiku.
Kolem třetí hodiny odpolední přijelo bojové auto německého letectva od Mezimostí, projelo celou obcí a poté se vrátilo k mostu, kde se ji shromádil dav místních obyvatel odhadovaný na 100 lidí.
Německý důstojník vyzval rakouské vojáky, kteří se v tu chvíli zdrovali na pile k obnovení pořádku v obci, přičem dolo k prudké hádce a rvačce mezi rakouskými a řískými vojáky. Němci vyzvali Dráchovské chlapce, kteří pod mostem vybírali zbraně a munici aby své práce zanechali. Kdy to odmítli, vystřelili vojáci pod most. V tu chvíli z pily přispěchali Rakuané k mostu na pomoc a Němci ustoupili k polní cestě do Soběslavi, odkud na ves zahájili kulometnou palbu, která trvala čtvrt hodiny a během které zahynul manel zdejí rodačky Květy Červené, se kterou se nedávno před svou smrtí oenil, Alois tindl. V době střelby stál před hospodářským stavením mlýna. Zraněni byli Karel Kulhánek do levé ruky a Jiří Novotný do nohy.
Z neděle na pondělí z 6. na 7. května hlídkoval v Dráchově před Zemanovým statkem č. p. 35 na rozcestí ke kole německý tank, který zde stál do 9. května. Rakoutí vojáci v noci 5. května ze strachu z odvety ustupujících přísluníků SS ze vsi odeli.
Eingegeben: 20.1.2022